Ana sayfa Oto Haber Taksi – Uber Gerilimi !

Taksi – Uber Gerilimi !

650
0

Uber San Fransisco, Kaliforniya menşeili Amerikan uluslararsı ulaşım şebekesi şirketi. Uber mobil uygulaması uygulaması geliştirir, pazarlar ve işletir. 28 Mayıs 2015 itibariyle, bu hizmet dünya çapında 58 ülkede ve 300 şehirde kullanılmaktadır.


Kuruluş tarihi : Mart 2009, San Fransisco, Kaliforniya, ABD
CEO : Dara Khosrowshai
Genel Merkezi : San Fransisco, Kaliforniya, ABD
Gelir : 6,5 milyar USD (2016)
Kurucular : Travis Kalanick, Garrett, Camp
Yan Kuruluşlar : Uber Eats, Otto, RasierLLC, deCarta, Xchange Leasing, LLC, Geometric Intelligence Inc., Uber International C.V., Rasier-CA llc, Uber India Technology, UberEATS India, Complex Polygon, Inc.


Uber, günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Konforlu olması ve 6-7 kişilik kapasitesi olan araçları olması, kullandığı sistem ile şöförle iletişime rahat geçilebiliyor, haritadan rahatca taksi çağırılabiliyor, yapılacak ödemeyi önceden görmek, ödeme seçenekleri gibi ayrıcalıkları olduğundan tercih edilmeye başlandı. Fakat taksiciler bu durumdan şikayetci. Taksi şöförleri ile uber şöförleri arasında büyük gerilim oldu. İnternet üzerinden taksi hizmeti veren UBER’e dava açan İstanbul taksiciler Esnaf Odası, 200’e yakın üyesiyle İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Onlarca taksi de Adliye önünde kornalara basarak protesto gösterisinde bulundu. Cep telefonları üzerinden uygulama indirerek kullanılan UBER’e erişim engellemesi için dava açan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, davanın 2.duruşması öncesi yüzlerce taksiciyi Adliye önünde buluşturdu. Oda tarafından yapılan açıklamada, “UBER’in faaliyetleri korsan taşımacılığın bir diğer görünümüdür. Turizm işletme belgeleri, yabancı şirketlere ait web/cep uygulamaları aracılığıyla taksicilik faaliyeti niteliğinde amacına aykırı kullandırılmaktadır. Turizm işletme belgelerinin seyahat acentası olmayan kişi ve kuruluşlmara devredilmesi yasaktır. D2 yetki belgesi ile belgelendirilmiş iken taksi taşımacılığı yapmanın korsan taşımacılıktan hiçbir farkı yoktur. UBER tarafından D2 yetki belgeli araçlar müşteri ile buluşturulmaktadır. Halkımız Amerikan menşeli korsan korsan uyaşık sistemi Uber’i kullanmasın” ifadelerine yer verildi. Taksicilerin eylemde ‘Okyanus ötesi Uber taksiciliğine hayır’, ‘Adalet ne güzel ne hoş nimet’ pankartları açıp ve ‘Hırsız Uber’ sloganı atttı.

DAVA ERTELENDİ

Takcilerin, UBER’e karşı açtığı davada, UBER sistemine erişimin engellenmesi, tedbir kararı verilmesi için mahkemeye dilekçe sunuldu. UBER, taksicilerin iddialarına karşı açıklamalarda bulunmak için süre istedi. Mahkeme, UBER’e 2 hafta süre verilmesine ve duruşmanın 4 Haziran’a ertelenmesine karar verdi.

BİR CEVAP BIRAK