Ana sayfa Oto Haber İstanbul’da Tesla Taksi Dönemi Başladı

İstanbul’da Tesla Taksi Dönemi Başladı

307
0

Son 10 yıldır sıklıkla duyduğumuz, son 5 yıldır ise otomobil piyasasının hızla geliştirdiği elektrikli otomobiller kullanılmaya başlandı. Çoğu ülkede zaten kullanılmaya başlanmıştı. örnek olarak  Çin son 5-6 yıldır elektrikli otobüsler kullanıyor. Türkiye’de ise pek denk gelmesek de, özel araç olarak kullananlar var. Neden denk gelmediğimizin açıklaması ise; henüz Türkiye’de elektrikli otomobiller için şarj istasyonları bulunmuyor. Ama artık Türkiye’de de elektrikli araba kullanım sayısı artacak. Doğa dostu bu arabalar önce taksilerde kullanılacak. Tahminlerimize göre ilerleyen yıllarda toplu taşımalarda da kullanılmaya başlanacak.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın (İTEO) İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü “Turkuaz Taksi” proje kapsamında yer alan ve tamamen elektrikle çalışan “Tesla Taksi” test sürüşlerine başladı. 2018 başı itibari ile 200 adete çıkacağı planlanan bu Tesla marka elektrikli taksiler, şuan test aşamasında. Turkuaz taksiler, sarı taksilere %15’lik farklı tarife ile çalışacak. Buna göre indi bindi olarak alınacak olan tarifte tutarı 11,50 TL olacak. Tesla marka Turkuaz Taksilerde İTaksi, navigasyon ve kamera sistemleri mevcut.

İTEO Başkanı Yahya Uğur, elektrikli Turkuaz Taksi projesi için “lüks taksi” tabirini kullanarak, fiyatın neden farklı olduğunu vurguladı. Ayrıca Turkuaz Taksilerin çevre dostu ve müşterilere konforlu bir yolculuk sunacağını da belirtti. Bu yeni Tesla Taksiler sarı taksilerin aksine, İstanbul’un her yerine gidebiliyor ve her yerinden yolcu alabiliyorlar. İTEO Başkanı Yahya Uğur sözlerine şöyle tamamladı;

“Mesela Beylikdüzü’nde kırmızı renkli taksiler var. Sarı taksiler burada iş almıyor. Turkuaz taksiler için böyle bir sınırlama yok. İstanbul içinde her taraftan müşteri alıp her tarafa götürebilecekler. Daha lüks araçlarla daha yüksek bir fiyatla çalışma imkanı gelmiş oluyor. Müşterilerimizin bu kalitedeki araçlara yüzde 15 fark ödemeyi önemseyeceklerini düşünmüyorum. Çok güzel bir taksicilik geliyor. Kamera sistemli, aplikasyon destekli ve güvenli bir hizmet sunuluyor.”

BİR CEVAP BIRAK