Ana sayfa Oto Haber İsme Özel Plaka Nasıl Alınır

İsme Özel Plaka Nasıl Alınır

1318
0

Aracı olan herkes isme özel plaka almak ister. Yolda gördüğünüz zaman şaşırdığınız bu özel plakaları sizde almak isteyebilirsiniz. Kimisi komple adını yazdırırken, kimisi de sadece baş harflerinden oluşan plakalar yaptırıyor. Özel plaka yaptırmanın da tabi ki bir ücreti ve aşamaları bulunuyor. Bazı plakaları almak ise imkansız. Bazıları makul fiyatlarda olurken, bazıları ise karşılanamayacak kadar çok yüksek bir tutara sahip. Özel plaka almak isteyenler için isme özel plaka nasıl alınır makalesini yazma kararı aldık.

İsme Özel Plaka Nasıl Alınır?

Öncelikle özel plaka almak istediğiniz yerde ikamet etmeniz gerekmektedir. Yani 35 plaka almak istiyorsanız İzmir’de ikamet etmeniz gerekmektedir. Eğer orada ikamet etmiyorsanız, özel plaka alamıyorsunuz. Trafik şubesinden hangi plaka verilmişse onu kullanırsınız. Bu sıfır ve il dışından alınan araçlar için geçerlidir. Yani 34 plakalı bir araba aldığınızda bunu başka ilin plakasına çeviremezsiniz.

Özel plaka satın almak ikinci el araçlara nazaran sıfır araçlarda daha kolay bir işlemdir. Araç alırken trafik müşavirleri ya da bayiniz istediğiniz plakayı sorgulayarak bağlı olduğunuz trafik tescil şubesinde bulunmaktadır. Plaka için ödeyeceğiniz ücret ise bundan sonra belirlenmektedir. Trafik şubelerindeki memurlar plakaya göre sizden yasal yollarla bağış talep ederler. Bu bağış miktarlarının en özel plakalarda 10 bin TL gibi fazla rakamlara çıktığını biliyoruz. Plaka konusunda en zor işlemlerin İstanbul ilimizde yapıldığını görüyoruz. Ancak Ankara, İzmir, Bursa gibi illerimizde özel plaka çıkartmak daha kolaydır. Örneğin Ankara’da özel plaka alma işlemleri Ankara Emniyet Müdürlüğü sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Eğer şirket olarak bir plaka yapmak istiyorsanız (34 şirket adı 06 gibi) ilçe emniyet müdürlüğüne başvuru yapıyorsunuz. Şirket adına plaka çıkartmak için şirket imza sirküleri, son  6 aya ait faaliyet belgesi ve vekalet belgelerinizi ilçe emniyet müdürlüğüne başvurunuz sırasında sunmanız gerekmektedir. Bunun dışında özel plaka alma şartları bulunmamaktadır. Şayet başvuru sonucunuz olumlu ise,  yıllık 5 ila 15 bin lira arasında değişen bir vergi tutarı ile özel plaka alabilmektesiniz. İstanbul dışında yer alan şirketlerin ise bağlı bulundukları trafik tescil müdürlüklerine özel plaka almakiçin başvuru yapmaları gerekmektedir.

Özel Plaka Ücretleri

Plaka aldıktan sonra yılda iki kez olmak üzere bir ücret ödenir. Aşağıdaki özel plakaların ücretleri her zaman değişmektedir. Bunların dışındakiler 100 TL’den başlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK