Ana sayfa Oto Haber Honda Elektrikli Otomobilleri Türkiye’de Üretilecek

Honda Elektrikli Otomobilleri Türkiye’de Üretilecek

1005
0

Elektrikli otomobil piyasasına mütevazi bir şekilde giriş yapan Honda, Frankfurt Motor Show’da ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başardı. 2017 Frankfurt Motor Show‘da Honda  , 2019’da Avrupa’ya ulaşacak yeni bir üretim aracının önizlemesini içeren Urban EV Concept‘i tanıttı. Yeni bir platformda bulunuyor ve mavi aydınlatmalı Honda logosuna sahip. Urban EV Konsepti, Honda’nın yaklaşmakta olan elektrikli araçlarının tasarım dilini de önizlemektedir.

Honda’nın Başkanı ve CEO’su Takahiro Hachigo, otomobilin, 2025 yılına kadar Avrupa’da ve 2030 yılına kadar diğer global pazarlarda yeni araç satışlarının üçte ikisini elektrikli taşıt araçlarla gerçekleştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Avrupa, diğer pazarlardan daha hızlı elektrifikasyona doğru ilerlediğinden, otomobil üreticisinin kıtadaki “Elektrik Vizyonu” stratejisinin bir sonraki bölümünü başlatması mantıklıydı.

Türkiye’de Üretilecek

Honda Türkiye başkanı Takuya Tsumura, “ devlet gerekli imkanları sunarsa, elektrikli araçları Türkiye de üretebiliriz” açıklamasını yaptı. Dün sona eren Frankfurt Motor Show’da açıklama yapan Takuya Tsumura sözlerine şöyle devam etti; “Honda EV, yani yeni elektrikli araçları Türkiye’de de üretebiliriz. Bunun için Türkiye gerekli bilgi birikim ve potansiyele sahip. Bizim Şekerpınarda ki fabrikamızda her türlü alt yapı mevcut. Fakat, sadece bunlar yetmiyor, üretimim gerçekleştirilebilmesi için vergide avantaj oluşturulması ve yasal altyapının kurulması gerek.”     dedi. Planlara göre üretime Honda CR-V ile başlanacak.

Elektrikli Araç Üretimi Erkene Alındı

Honda’nın oluşturduğu planlara göre 2030 yılında her 3 araçtan 2’si elektrikli olacaktı. Dizel sıkıntısı yaşayan Honda elektrikli araç üretimini 2025 yılına çekti. Buna rağmen dizel Honda Civic üretimi Mart ayında gerçekleşecek. Honda’nın CR-V’de kullanılan motorun daha ekonomik ve çevreci versiyonu olan 1.6 litre, 300 Nm tork ve 120 bg gücündeki i-DTEC dizel motor kullanılacak. Bu motorun 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi değeri 3.7 litre olacak. Otomatik seçeneği de bulunacak dizel Honda Civic’ler Türkiye’de üretilecek.

400 Ek İstihdam

Takuya Tsumura yaptığı bir diğer açıklamada; “35 bin adet Civic sedan üreteceğiz. Türkiye’de üretilen araçların yarsını ihraç edilecek. İkinci vardiya ile birlikte 400 kişiye ek istihdam yaratarak fabrikadaki çalışan sayısını 1.300 kişiye çıkartacağız.  İhracat yapılan ülkelerdeki lansman tarihlerini göz önüne aldığımızda ikinci vardiyaya Aralık ayında başlıyoruz. İlk planda günlük üretim kapasitesi 160 olarak hesaplanmıştı ancak yeni planlama ile bu rakam artarak günlük 175 adede ulaştı.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK