Ana sayfa Oto Haber Sürücüsüz otomobil Waymo görücüye çıktı

Sürücüsüz otomobil Waymo görücüye çıktı

478
0
surucusuz-otomobil-waymo

Google‘ın yıllardır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobilleri Alphabet çatısı altında ayrı bir birim haline getirildi. Waymo ismini taşıyan birim doğrudan sürücüsüz otomobillerle ilgilenen apayrı bir birim olarak Google’ın bir parçası olacak. Alphabet’in yeni markası Waymo dün ortaya çıktı.

Google’ın sürücüsüz otomobilleri için ayrı bir birim olarak oluşturduğu Waymo hakkında ilk kez konuşan Waymo’nun CEO’su John Krafcik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Alphabet çatısı altında bağımsız olarak sürücüsüz otomobillerle ilgileneceklerini kaydetti.

KENDİ KENDİNE PARK EDECEK

Sürücüsüz (otonom) otomobiler kendi kendine park edip, trafik işaretlerine uyup, çevrelerinde olup bitenleri algılayabilse de içinde sürücü olmadan trafiğe çıkmaları ne yazık ki yasak.

Ancak bu olay, ABD’nin Michigan eyaletinde artık geçerli değil. Eyalet valisinin onayladığı yasayla birlikte otonom otomobiller Michigan’da sürücüsüz trafiğe çıkabilecek.

Otomobiller kaza yaptığında, aracın sahibi değil, otomasyon sistemi, yani otomobili ve otomasyon sistemini üreten firma sorumlu olacak.

Onaylanan yasayla birlikte otomobil üreticileri, otonom taksi filoları da kurabilecek.

Bunun yanında artık kullanıcı veya herhangi bir tamirci, sürücüsüz otomobilleri kendi başına tamir edemeyecek. Tamir veya bakım işlemi uzman kişiler tarafında yapılacak.

Yasayla birlikte Google’ın sürücüsüz otomobili ve sürüş asistanı (Autopilot) destekli Tesla otomobiller, Michigan sokaklarında rahatça kullanabilecek.

Kaynak: Hürriyet

BİR CEVAP BIRAK