Ana sayfa Oto Haber Euro-NCAP testleri ne kadar gerçekçi?

Euro-NCAP testleri ne kadar gerçekçi?

810
0
euro-ncap-testleri-ne-kadar-gercekci

Avrupa’ da yeni üretilecek olan otomobilleri değerlendirme programı (Euro-NCAP), Avrupa’ da üretilen otomobillerin güvenlik durumunun değerlendirilmesi ve güvenlik açıklarının bulunması amacı ile 1997 yılında kuruldu. Bu kuruluş, tüketiciler ve otomobil üreticileri tarafından da büyük destek aldı. Kurulduğu tarihten itibaren Euro-NCAP yüzlerce farklı araç markası ve modelini değerlendirdi.

euro-ncap-testleri-ne-kadar-gercekci

Zamanla yapılan testler ile Avrupa başta olmak üzere birçok ülke tarafından desteklendi ve bu ülkeler tarafından takip edilmeye başlandı. Herhangi bir bağlayıcılığı veya zorunluluğu olmadığı halde, üreticiler otomobillerinin sağlamlığını test etmek ve kanıtlamak için kuruma otomobillerini göndermeye başladılar.

Test alanında tekel program: Euro-NCAP

Bunun dışında Euro- NCAP bağımsız olarak elde ettiği araçları da test edebiliyor. Avrupa Birliği mevzuatında 56 km/h olan önden çarpışma testi, Euro-NCAP tarafından 64 km/h olarak yapılıyor. Önden çarpışma testi ile teste tabi tutulan otomobiller, aracın burun genişliğinin %40’ını kapsayacak şekilde 64 km/h hız ile ezilebilen bariyere çarptırılıyor. Yandan çarpışma testinde ise, teste tabi tutulan otomobile yan taraftan 1,5 metre genişliğindeki deney aracı 50 km/h hız ile çarptırılıyor. Yandan direğe çarpma testinde ise 254mm’ lik çapa sabit olan direğe 29 km/h hız ile araç tekerlekli platform yardımı ile çarptırılıyor.

Bunlara ek olarak da Euro-NCAP kurumu, arkadan çarpma halinde boyunda oluşacak zedelenmeyi incelemek için koltuk testleri, ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) etkinlik testleri ve yayaya çarpma testleri de yapıyor.

Her giren 5 yıldız mı alıyor?

İlk testler 1997 yılında yapılmaya başlandı. Yapılan bu testlerin durumları hiç iç açıcı gözükmüyordu. Şimdiki zamanın en lüks otomobil üreticilerinin bile çok büyük oranda güvenlik zafiyetleri vardı. İlerleyen zaman ile birlikte üretilen her yeni model ile birlikte araçların güvenlik yıldız sayıları da büyük bir hızla artışa geçti. 2000’ li yılların ortalarında ise teste giren araçların büyük bir kısmı 5 yıldız alırken, 2000’li yılların sonuna gelindiğinde ise testten 5 yıldızla ayrılmayan araçların sayısı yok denecek kadar azaldı.

“Testler yetersiz” iddiaları

Euro-NCAP kurumunun yaptığı testler zamanın koşullarına göre, getirilen yeni puanlama sisteminin prosedürlerine rağmen yetersiz kalıyor. Arkadan çarpışma testleri Euro-NCAP programına dahil olmamakla birlikte, küçük sınıf yani hatchback araçların arka koltuk sayısı 7 olan MPV modellerin ve SUV modellerin üçüncü koltuk sırası, bagaj kapağına oldukça yakın durumda. Arkadan çarpışma halinde, arka koltukta oturan yolcularını zarar görme olasılığı neredeyse % 100. Önden çarpışma hızının 64 km/h olma durumu ise, günümüzdeki araçlarla yapılan hızlara bakıldığında devenin yanında kulak kalıyor. Test koşullarının artırılmasının, sağlamlık konusunda belirli bir seviyeye ulaşmış olan sektörün daha da gelişmesine büyük katkıda bulunacaktır.

Her yıl kucak dolusu para harcayan markalarla, diğer markaların Euro- NCAP testinden aynı sonuçları alıyor olması ne kadar adil bir durum olup olmadığı şüphesiz tartışılabilir bir konu.

BİR CEVAP BIRAK