Ana sayfa Oto Haber Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilir Enerjinin Önemi

Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilir Enerjinin Önemi

995
0

Günümüzde kullanılmakta dizel, benzinli veya lpgli olan araçlar insan ve çevre sağlığına ciddi olumsuz etkileri vardır. Bu sebepten ötürü elektrikli araçlar hem gürültü kirliliği hemde çevre kirliliği, insan sağlığı açısından önemlidir. Yaşadığımız dönemde elektrikli araç kullanımı gittikçe yaygınlaşmaya başlıyor ve elektrikli araç sistemi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar değinecek olursak elektrikli araçların daha hızlı gidebilmesi için yapılan çalışmalar, sarjının uzun süre gitmesi gibi çalışmalar olarak değerlendirebiliriz. Benzinli veya dizel araçlar yüksek kilometrelere ulaşabilmekte fakat elektrikli araçlar benzin ve dizel araçlara göre yüksek kilometrelere çıkamamakta. Şuanda bunun üstünde çalışmalar yapılmakta ve gün geçtikçe daha iyisi ortaya çıkmakta. Lpg’li araçlar benzin ve dizel araçlara göre çevreye ve insan sağlığına daha az zarar vermektedir. Kirliliğin havaya karışan kükürt dioksit, ağır metaller gibi etkenlerle gerçekleştiğini söyleyen uzmanlar, havayı en çok dizel ve benzinli araçların kirlettiğininin altını çiziyor. LPG, doğalgaz gibi alternatif yakıtlarla çalışan araçların teşvik edilmesini tavsiye ediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ:

Sürdürülebilir enerji, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli olan kaynakları tüketmeden ve yeterlilikleri tehlikeye atmadan, bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilen enerji biçimini ifade eden bir terimdir.

“KİRLİ HAVA DOLAYISIYLA DÜNYADA HER YIL 3 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

2A Mühendislik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Genci Prevazi, “Son zamanlarda Türkiye’de astım, bronşit gibi kronik rahatsızlıkların arttı ve kirli hava sebebiyle her yıl dünyada 3.7 milyon kişi hayatını kaybediyor.  Hava kirliliği nedeniyle Londra’ da her yıl 7500 kişi ölüyor. Geçtiğimiz kış mevsiminde İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde hava kirliliğine dair acil durum alarmı verildi. 2050 yılında dünya nüfusu 9,2 milyar olacak ve bunun 6.3 milyarı şehirlerde yaşayacak. 2 Milyardan fazla hafif araç yollarda olacak. Bu yüzden geç kalmadan artık bir şeylerin önlemini almak zorundayız” şeklinde konuştu.

“LPG YÜZDE 50’YE YAKIN TASARRUF SAĞLIYOR”

LPG’li araçların daha avantajlı olduğunun altını çizen Prevazi, “LPG tercih edildiği takdirde hem bireysel hem de ülke olarak ekonomimize de katkı yapmış olacağız. Çünkü nerdeyse yüzde 50 oranında cebimizden az para çıkmış oluyor.. Aynı zamanda Türkiye’de 10 binden fazla LPG istasyonu var. Ülkenin neresine gidersiniz gidin gönül rahatlığı ile her yerden yakıtınızı temin edebilirsiniz. Aynı zamanda LPG’li araçlar diğer araçlardan %22 daha az karbondioksit ve çok daha az Azot Oksit çıkartıyor. Ayrıca LPG’ li araçlarda dizel araçlara göre 120 kat daha az partikül salınımı var.  Gelecekte de yaşanılabilir bir çevre için LPG’ nin daha çok teşvik edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“DIZEL ARAÇLARIN DA DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMLERI MÜMKÜN’’

BRC Türkiye distribütörü 2A Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Örücü, “120 kat daha fazla partikül salınımı ile havayı en çok ağır vasıta dizel araçlar kirletiyor. Çift yakıtlı sistemle birlikte bu araçların da doğalgaz dönüşümleri mümkün. Ayrıca temiz hava için olmazsa olmaz yöntem CNG’li araçların hayata geçirilmesidir. Yeni teknolojiler sayesinde artık benzinli araçlardan farksız olarak otomobil firmalarının verdiği garantilerle güvenli, ekonomik ve performansı öne çıkaran sistemler mevcuttur. Önemli olan halkımızın yaygın, tanınmış ve güvenilir markaları tercih etmesidir. Ayrıca periyodik bakımlarını zamanında yaptırılması gerekiyor. Oto gaz dönüşüm sistemlerinde güvenlik konusunda bütün endişeleri giderecek tedbirler alınmaktadır ve en az benzinli araçlar kadar güvenlidir. Halkımız gönül rahatlığıyla LPG’li ve doğalgazlı araçları tercih edebilir. Bu sayede de çevremizi ve havayı daha temiz hale getirme şansı yakalamış olacağız” şeklinde konuştu.

 “LPG’Lİ ARAÇ SAHİPLERİNE ENGELLER ÇIKARILIYOR”

BRC Türkiye distribütörü 2A Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Örücü, son teknolojik gelişmelerle LPG’li araçların artık benzinli araçlardan daha güvenilir olduğunu dile getirerek, “Maalesef ülkemizde temiz yakıt kullanan doğalgazlı ya da LPG’li araç sahiplerine bazı engeller çıkarılıyor. Bütün dünyada çevreci yakıtlar teşvik ediliyor. Ülkemizde de aynı şekilde bu teşviklerin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Özellikle LPG’li araç tercih eden vatandaşlarımızın kapalı otoparklara girememe sorunları var. Motorlu taşıtlar vergisinde indirim bekliyorlar. Otoyollarda ve köprü geçişlerinde indirim bekliyorlar. En azından bu tip basit teşviklerle LPG’li doğalgazlı araçların kullanımının teşvik edilebileceğini düşünüyoruz.”dedi.

BİR CEVAP BIRAK