Ana sayfa Oto Haber Dünya’nın En Hızlı SUV’u

Dünya’nın En Hızlı SUV’u

264
0

Alfa Romeo’nun tarihi modellerinin temsilcilerinden Stelvio Quadrifoglio, Almanya’da ki Nürburgring pistini 7 dakika 51,7 saniyede bitirerek dünyanın en hızlı SUV’u unvanını kazandı.

Alfa Romeo’nun yaptığı açıklamaya göre Stelvio Quadrifoglio, 12,9 mil uzunluğundaki Nordschleife döngüsünü en son SUV  rekorundan 8 saniye daha hızlı bir sürede turladı. Bu rekora daha önce Giulia Quadrifoglio’nun dünyanın en hızlı 4 kapılı  otomobili unvanını aldıran Fabia Francia pilotajında ulaşan Alfa Romeo Stelvio  Quadrifoglio, 50:50 ağırlık dağılımı, kompozit karbon fiber malzemelerle üretilen  hafif karoseri ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle dikkati çekiyor. Stelvio  Quadrifoglio’da, 2,9 litre, Twin-Turbo V6 motor görev alırken, tam 510 HP’lik güç  üretiyor.

Rekor Kırdı

Sınıfının litre başına en fazla güç üreten 24 supaplı motoruyla iş  birliği yapan 8 ileri otomatik şanzıman, “yarış” modunda sadece 150 milisaniye  gibi rekor bir sürede vites değişimi gerçekleştirirken, Q4 dört tekerlekten çekiş  sistemiyle birlikte gücü dört tekerleğe birden aktarıyor.

Adaptif süspansiyon sistemiyle yol tutuş kabiliyeti mükemmele yakın  olan Stelvio Quadrifoglio’yu durdurma görevini ise ultra yüksek performanslı,  karbon-seramik kompozit malzemelerle üretilen brembo fren sistemi  üstleniyor.

BİR CEVAP BIRAK