Ana sayfa Oto Haber Araç Sınıfları Neye Göre Belirlenir ?

Araç Sınıfları Neye Göre Belirlenir ?

1022
0

Araç sınıflandırmanın bir diğer adına segment diyebiliriz. Yani otomobillerde segment nasıl belirlenir ?
Segment kelimesi, bölmek, parçalamak anlamlarına gelmektedir. Araçları sınıflandırmak demek belirli özellikte bulunan araçların birbirleri ile mukayese edilmesidir. Bu sınıflandırma sayesinde bir otomobil kendi özelliğindeki başka bir otomobille doğru bir şekilde karşılaştırma yapılabilir. Bu sayede araç kendi sınıfına göre daha iyi veya daha kötü olduğu rahat anlaşılmış olur.

A – Sınıfı Araçlar

A sınıfı araçların boyutu mini olarak bilinmektedir. Motor hacimleri ve boyutları oldukça küçüktürler. Bu otomobillerin boyu 3,5 metre ve aşağısı, genişlik olarak ise 2 metre aşağısı olarak değerlendirilmektedir. Bu araçlar şehir içi kullanım olarak tercih edilmektedirler. Fiyat olarak diğer segmentteki araçlara göre daha ucuzdurlar. A segmentindeki araçların motorları 1400 cc hacmi genel olarak geçilmemektedir. Bu segmentte satış yapılan arabaları sıralayacak olursak: Toyota Aygo, Citroen C1, Smart, Hyundai i10, Volkswagen Lupo, Kia Picanto, Ford KA, Fiat 500C, Mazda 1 serisi arabalardan oluşmaktadır.

B – Sınıfı Araçlar

A segmentindeki otomobillere kıyasla, biraz daha iri yapılı ve kilogramlı otomobillerdir. B sınıfı otomobiller küçük sınıf otomobiller olarakda bilinmektedirler. Boyutları 3.50 ile 4 metre aralığındadır. B sınıfı otomobillerin, motor hacimleri biraz daha fazla olabilmekle beraber, A sınıfı otomobillerlede aynı olabilmekte. Motordaki farklılıkları beygir güçlerinde olan fazlalıktır. Bu otomobillere örnek : Toyota Yaris, Renault Clio, Opel Corsa, Hyundai i20, Ford Fiesta, Citroen C3 serileri dir. Sadece hatchback olarak değil, Vagon, Tek kapı, Suv, Mpv olarakta üretilmektedirler.

C – Sınıfı Araçlar

En çok Plasmanın yapıldığı araç sınıfıdır diyebiliriz. C segmenti otomobil firmalarının en çok kar sağladığı bir sınıftır. Yani otomobil firmalarının omurgasıdır diyebiliriz. Günümüzde C segmentinde bulunan araçlar eski zamanlardaki araçlarına göre kasa yapıları biraz daha büyüklük göstermektedir. İnsanların bu C sınıfı otomobilleri tercih etmesindeki sebep, boyutlarının büyük olması, motor hacimleri, beygirlerinin güçlü olması, uzun yolda rahatlığı’dır diyebiliriz. Fiyat olarak alt sınıflara göre biraz pahalıdır. Fakat araçların performansları iyi olduğu için insanlar C sınıfı araçları tercih etmektedirler. Ford Focus, Toyota Corolla, Renault Megane, Opel Astra, Hyundai Elantra, Honda Civic tarzı araçlar C Segmentine dahil araçlardır. Ford Kuga, Toyota Rav4, Nissan Qashgai Suv sınıfının, Ford C-Max, Toyota Verso, Seat Altea, Peugeot 5008 Mpv sınıfının C segmenti araçlarıdır.

D – Sınıfı Araçlar

C segmentine bazla biraz daha büyük araç seven insanların tercih ettiği otomobillerdir. Donanım olarak üstün olan araçlardır. D segmentin de motor hacimleri 2.0, 3.0 litrelere kadar çıkabiliyor. Günümüzde D segmentindeki araçlar için geliştirilmekte olan küçük hacimli motorlardan, yüksek güçlü beygirli motor üniteleri ortaya çıkarılmaktadır. D sınıfı araçlar, üst ve orta sınıf araçlar olarak isimlendirilmektedirler. C sınıfı otomobiller ile arasında ortalama olarak 3 ile 5 cm arasında uzunluk farkları bulunmaktadır. D sınıftaki araçlara örnek verecek olursak: Volkswagen Passat, Toyota Avensis, Renault Talisman, Honda Accord, Skoda Superb D Segmenti araçlardır. Suv sınıfında Toyota L.Cruiser Prado, Kia Sorento, Audi Q5, Mercedes GLK

E – Sınıfı Araçlar

E sınıfı araçlar lüks araçlar olarak adlandırılmaktadırlar. Fiyatları yüksek otomobillerdir. Harfler sırasında ilerlediğimizde araçların motor hacimleri ve boyutları gibi özellikleri yükselmektedirler. Teknolojik paketler, daha çok bu segmentteki araçlar için oluşturulmuştur. Bmw 5 serisi, Mercedes E, Audi A6, Volvo S80, Jaguar XF D segmenti araçlarıdır. Suv kısmına örnek verecek olursak, Volvo XC90, Bmw X5, Range Rover Sport, Porsche Cayenne, Audi Q7 dir.

F – Sınıfı Araçlar

Bu segmentin adına Amiral Gemileri, tabirinde bulunulmaktadır. Markaların,  kendi içinde ki donanımlarının tek bir nokta da toplamasıdır diyebiliriz. Ultra lüks, kişiye özel üretim, devasa boyutlar ve motor hacimleri çok yüksek olan araçlardır, bu fonksiyonlara göre üretimi yapılmaktadır. F segmenti araçlar, fiyat olarak çok yüksektirler. Milyon TL’ye varan ücretler ile satışa sunulmaktadırlar.  F segmenti araçlar Mercedes S serisi, Bmw 7 serisi, Lexus LS serisi, Audi A8, Porsche Panamera, Hyundai Genesis, Bently, Rolls Royce, Jaguar XJ dir.

S – Sınıfı Araçlar

S sınıfı araçlarda hız tutkunu insanlar, bir araya gelmektedirler.  Dünyada ki tüm süper spor ve spor otomobiller S segmenti diye adlandırılmaktadırlar. Motor hacimleri otomobil firmalarına göre değişiklik göstermektedir. Yüksek hacimli ve tek kapılı araçlardır. Dünyanın en pahalı araçları bu segmentte bulunmaktadırlar. Bmw M3 , Lamborghini Aventador, Porsche 911, Ferrari 458, Aston Martin DB, Mercedes SLS, Toyota GT86, Nissan GT-R modelleri S Segmentine örnek olarak gösterilmektedirler.

 

BİR CEVAP BIRAK