Ana sayfa İpuçları Arızalar Araba Nasıl Vurdurulur ?

Araba Nasıl Vurdurulur ?

1971
0

Akü bittiğinde aracı vurdurmak en bilinen yöntemlerdendir. Fakat bu durumunda püf noktaları bulunmaktadır. Arabada elektrik aksamının en önemli parçası aküdür. Özellikle kış aylarında akünün bitmesi durumuyla daha çok karşı karşıya kalınmakta. Ancak bu olay çok büyütülecek bir sorun değildir.

Akünün Bitme Sebepleri ;

1-Açık unutulan müzik sistemi.
2-Farlar.
3-Fazladan herhangi bir donanım.

Ayrıca dikkat edilecek bir konuyada değinirsek eskimiş akülerde zamanla şarj tutmayabilir ve bu durum başınızı ağrıtabilir. Bu sıkıntıları yaşamamanız için yukarıdaki maddelere ve akü değişimini, bakımını zamanında yaptırmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Akü Zayıfladığında Mesaj Verir

Arabanızı çalıştırdığınız zaman rahat çalışmıyor ise ikaz lambaları zayıf yanıyorsa (hiçte yanmayabilir) bu durumla karşılaştığınızda bilmelisinizki akününz alarm veriyor. Aracınızı bir süre kullandıktan sonra stop ettirip tekrar çalıştırmanız gerektiğinde geç çalışıyorsa akünüz bittiği anlamına gelmektedir. Eğer aküyü o an değiştirme durumunuz yoksa önünüzde iki seçenek var. Bunlarda ilki ‘arabayı vurdurma’ diğeri ise akü takviyesi.

Araba Nasıl Vurdurulur ?

Arabanızı birkaç kişi bulup ittirmeniz gerekmektedir. Öncelik olarak kontağı yarım çevirip, arabayı ikinci vitese takmanız gerekmektedir. Daha sonra aracın hareket etmesini sağlayın. Araç belli bir hıza ulaştığında ayağınızı debriyajdan çekebilirsiniz. Eğer aracınız yokuş aşağı pozisyonda ise, işiniz daha kolay demektir. Yani araba yokuş aşağı hızını alacağı için sadece kontağı çevirmeniz yeterli olacaktır. Arabanız düz bir zeminde ise, sürücünün dışında arabayI bir kişinin itmesi yeterlidir.

Arabayı iten kişi, arabayı hızlandıracağı için sürücü kontağı çevirip aracını çalıştırabilir. Bu işlem yapılırken çevreye olan dikkatinize önem vermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra araç düz yolda ise veya yokuş yukarı çıkıyorsa, sürücü aracında tek ise birkaç gönüllü kişi bulması gerekmektedir. En kötüsü ise aracın yokuş yukarı çıkarken yolda kalmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken, birkaç kişi arabayı itecek, sürücü ise direksiyonu çevirip arabayı yokuş aşağı konuma getirecek. Çünkü bu durumda insan gücüyle arabayı yokuş yukarı hızlandırmak çok zordur. Tüm bunların yanında ‘Ne ekersen onu biçersin’ sözünden yola çıkarak, trafikteki her sürücünün bir gün böyle durumun kendi başına da gelebileceğini düşünerek, karşılaştığı bir araba vurdurma işine gönüllü olarak katılması güzel bir davranış olacaktır.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır ?

İkinci seçeneğiniz olarak bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir başka arabanın üküsünden kabloları doğru başlıklara takarak akünüzü şarj edebilirsiniz. Bu işlemi rahat gerçekleştirebilmek için araçların trafiği rahatsız etmeyecek şekilde araçlarını yan yana getirmesi gerekmektedir. Tabi bu durum aracın nerede kaldığıyla bağlantılıdır. Eğer araç kötü bir yerde kaldıysa yapacak birşey yok demektir. Bu işlem bitene kadar diğer sürücülerin beklemesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK