Ana sayfa Modifiye 15 adımda bir araç nasıl modifiye edilir?

15 adımda bir araç nasıl modifiye edilir?

3961
0
modifiye-nasil-yapilir

Modifiye hakkında birçok şey yanlış biliniyor. Sadece görsellikten ibaret olan bir çalışma modifiye değildir. İşte bir modifiye çalışmada en önemli 15 husus…

1Yaylar Şoklar ve Coilovers

Bir aracın konforlu ve dengede olabilmesi için süspansiyonlar olmazsa olmazlardandır. Aracın modifiye edildikten sonra kasasına binen ağırlığı dengelemek ve araca daha estetik bir görünüm kazandırmak için süspansiyonlar kullanılır. Süspansiyonların drift atarken araca faydası, lastiklerle yol arasındaki sürtünmeyi maksimum yaparak, sürüş stabilitesini optimum seviyeye çıkartmak ve kusursuz dönüş yapılabilmesini sağlamaktır. Estetik kısımdan baktığımızda bir çok modifiye sever, araçlarının bizim dilimizle basık, yani yere yakın olması için, amortisörlerinin yaylarını kestirirler. Bu, araca hem aerodinamik olarak fayda sağlar hem de harika bir görüntü verir. Coilover ise yükseklik ayarlı amortisör setidir, halk arasında hidrolikli süspansiyon olarak adlandırılır.

2Şase Güçlendirme ve Hizalama Setleri

Şase güçlendirmesi aracın alttan, yürüyen aksamlarından güçlendirilmiş çelik ile hizalanması ve dayanıklığının artılırmasıdır. Bu sistem günümüzde birçok modifiyeli araçta kullanılmaktadır. Bu hizalama sistemiyle aracın lastiklerinin yerden yüksekliği değiştirilebilir hale gelmektedir.

3Açık Hava Filtresi (Cold Air Intake)

Birçoğumuzun hemen ilk aklına gelen ve en başta uyguladığımız, en ucuz ve en kolay modifiyedir açık hava filtreleri.. Bunu yapmaktaki amacımız emişteki OEM filtrenin ve filtre kazanının hava emişine bir sınırlandırma, tıkama, daraltma getirdiğini düşünmemizdir. Komple filtre kazanını söker, yerine açık hava filtresi takarız. Bunu yapmaktaki, yani açık hava filtresi takmamızın temel amacı daha fazla hava akışı ile daha fazla güç elde etmektir.

Bu basit modifiyeyi yaparken genelde açık hava filtresini hava filtresi kutusunun yerine, yani motor kaputunun içinden sıcak hava emebileceği bir yere takarız. Oysaki OEM hava filtresinin hava beslemesi genellikle ön panjurdan doğrudan havayı emecek borularla sağlanır. Yaptığımız yanlış sistem aracın performansanı artırmaz, üstelik boş yere para harcamamıza sebep olur.

4Egzoz Modifiyesi

Egzoz modifiyesi yapmadan modifiyeye genelde başlanmaz. Bunun en büyük sebebi yapılmasının basit olması, motor aksamına müdahale gerektirmemesi, ve sonrasında araca kazandırdığı sportif sestir. (Zaten modifiye oluşturan kişilerin büyük çoğunluğu miktarı değişmekle birlikte bu sesten hoşlanmaktadır.) Egzozu çıkarıp yerine performans egzozu takan herkes aracının 10 hp, 15 hp güçlendiğini zannetmektedir. Halbuki o kazançlar o kadar da basit olmamaktadır. Kesinlikle şık bir egzoz araçta takılı olmalıdır.

5Headers (Egzos Manifoldu)

Motorun çalışma koşullarına nazaran silindir içinde yanma neticesinde oluşan gazların dışarı atılması gerekir. Dört zamanlı motorlarda egzoz zamanının ardından emme zamanı gelir. Yani kısaca, yanacak karışım silindire alınmaktadır. Egzoz gazlarının tamamının dışarı atılamaması sonucu yeni gelen yakıt karışımı tutuşarak erken yanmaya yol açabilir. Bu da motor performansı için istenmeyen bir durumdur.

Egzoz manifoldu ile motor performansı artarken yakıt tüketimine katkı sağlanır. Motor daha sorunsuz çalışma imkanı bulur bu sayede motor parçalarının ömürleri uzamış olur. Motor modifiyesinde değişmesi şart olan parçalardan birisidir.

6Debriyaj ve Volant

Debriyajın motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki debriyaj performansı doğrudan etkiler mi? Evet, kesinlikle etkiler. Daha kaliteli debriyaj sistemi aracımızın kalkışını doğrudan etkileyerek sürücüye maksimum kalkış performansı sağlar. Bu da trafik ışıklarında yeşil yanınca sizin diğer ışıklara herkesten önce yetişmeniz anlamına gelir.

7ECU (Araç Beyni)

ECU (Engine Control Unit), aracın beyni yani işlemcisidir. Birçok kişi ECU’yu akü ile karıştırmaktadır. Akü aracın motoru çalıştıran elektrik aksamın jenaratörü, ECU ise aracın bütün motor idaresi ve kontrollerinden sorumlu, motorun çalışma koşullarını devamlı şekilde denetleyip parametreleri hesaplayan, devamlı şekilde değişkenleri ayarlayan organıdır. Buna en kolay örnek olarak bilgisayar işlemcilerini verebiliriz. Nasıl ki bilgisayarımızda tüm işlemleri işlemci (CPU) yapar, otomobillerde de bu görevi ECU üstlenir.

ECU’lar kalite kalite değişir, kalitesine göre aracın performansı da bir hayli etkilenir. Yüksek kaliteli ECU’lar daha çok işlemi daha hızlı ve verimli yaptığı için aracınızın hızı da buna paralel olarak artar. Otomobilde ECU’nun yönettiği sistemler Elektronik Kontrol Ünitesi, motorda yakıt sisteminin haricinde birçok sistem üzeirnde çalışır. Bu sistemler arasında kademeli otomatik şanzımanlarda, çalışma verimini denetleyen bir “Kontrol Ünite”si bulunur. Çalışma prensibi ECU benzeri olan bu yönetici beyinler üretici markalar yönünden (TCU gibi) ayrıcalıklı isimlerle piyasada bulunabilmekte..

Aktif süspansiyon ya da adaptif süspansiyon sistemleri ABS, Elektronik Fren Dağıtıcısı (EBD), Elektronik Stabilize Kontrolü (ESP), Çekiş Kontrolü (TC) gibi oldukça kompleks sistemler ECU’yu kullanır. Yine ara kontrolü, şerit denetim sistemi ya da kör nokta uyarısı gibi fonksiyonlar da ECU tarafından yönetilir.

8Kam Mili ve Piston

İçten yanmalı tüm motorlarda kullanılan pistonlar aracın kalbidir. Pistonların sayısı kadar pistonun yapısı ve hacmi de önemlidir. Büyük bir güç istiyorsak silindir hacmi büyük olan motor tiplerinden kullanmalıyız.

9Turbo Sistemi

Evet.. Debriyaj, volan, piston ve sırada bir çok insanın nitroyla karıştırdığı turbo var.. Peki turbo ne işe yarar?

Turbo, motorun silindirlerine daha fazla hava ve yakıt karışımı ile daha yüksek güç sağlamaya yarar. O yüzden Turbo Charger alırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri turbonun sade bir motorda parça yükseltmeden kullanılmamasıdır. Standart fabrika çıkışlı araçlardaki turbo sistemi HKS, GREDDY gibi markaların özel üretim yaptığı Turbo sistemleri kadar performanslı değildir. O yüzden Turbo Charger bakmadan önce aracınızdaki motor parçalarını gözden geçirin.

10Yakıt Sistemi

Daha yüksek püskürtme gücüne sahip yakıt sistemleri aracın motoruna giden yakıtı daha verimli bir şekilde motorda emdiği için motor sistemi daha hızlı çalışır. Bu da aracınızın performansını epey artırır.

11Lastikler

Lastiklerin çeşitli türleri vardır, Bazı türler çok kaliteli, modifiye edilmiş pist araçları için olan, dişleri çok fazla olmayan modellerdir. Bu modeller aracın daha rahat dönüş almasını sağlamakla beraber rahat bir kullanış elde etmemizi de sağlar.

Aracın yol tutuşunu etkileyen en büyük unsurlardan biri lastiklerimizdir. Lastikler aracın yakıtından tutun da yoldaki performansına kadar bir çok faktörü etkilemektedir. Lastiği ayakkabınız gibi düşünün; ayakkabıların yapılacak işe göre modelleri mevcuttur, kalın taban, ergonomik taban ve spor modelleri gibi ayrı çeşitler olduğu gibi, lastiklerde de bu tür sınıf ayrımları mevcuttur.

Hep performans konusundan bahsettik, evet, biraz da estetik açıdan bakalım.. Aracımızın gövdesine göre bir lastik seçimi önemlidir. Örnek vermek gerekirse, BMW E30’lara takılan geniş lastik ve jantlar araca mükemmel bir görünüm katmıştır. O yüzden araç modifiye ederken internetten modifiye örneklerine bakarak farklı bakış açıları yakalayabilirsiniz.

 

12Jantlar

Lastik alırken dikkat edilecek unsurlardan biri lastiğin janta uyumudur. Eğer ki çok kalın bir lastiğe geniş bir jant takarsak görüntü olarak güzel, sağlamlık ve performans açısından kötü bir seçim yapmış oluruz. O yüzden jant alırken takacağımız lastikle ne yapacağımız çok önemlidir.

13Fren Kiti

Evet, herşeyi taktık, arabamızı hızlandırdık, bu kadar hızlı bir aracı durdurmak da güçlü bir fren setine bağlı. Aracınızın yüksek hızda bile kaymadan tak diye durmasını istiyorsanız, 4 Kitlemeli ABS sistem takmamız gerekiyor. Bunun için en meşhur markalardan biri olan Brembo fren disklerini öneriyoruz.

14Anti-Roll Bars

Taşıtlar viraja girip de merkezcil kuvvet etkisinde dönme hareketi yaparlarken, daha önceden var olan momentumları aracı ilk hareket doğrultusunda tutmaya çalışır. Araç da süspansiyonlar üzerinde viraj yönüne doğru yaslanır; yani virajda dışta kalan süspansiyon sıkışırken içte kalan genişler ve uzar. bu etkiye savrulma ya da yuvarlanma yani roll etkisi denir. Yol tutuşunu arttırmak için araçların süspansiyonlarına U şeklinde esneyebilen metal bir çubuk takılır, bu çubuğun uçları süspansiyonlara, ortası da arabanın gövdesine sabitlenir. Bu sayede, araba viraja girdiğinde dışta kalan kısımdaki sıkışma içte kalan kısımdaki genişleme ile dengelenir. U şeklindeki metal esnek çubuğa da anti roll bar (savrulma önleyici çubuk) adı verilir. Bunu takarak aracımızın yol tutuşunu güçlendirebiliriz.

15Aerodynamics

Aracın ekonomik ve süratli olabilmesi için aerodinamik değerlerinin iyi hesaplanması gerekir. Araçlardaki spoiler (rüzgarlıklar) aracın yüksek hızda dengelenmesi ve savrulmamasını engellemek için tasarlanmıştır. Fakat zamanla araçların modifikasyonları için de kullanılmaya başlanmıştır. Voltex, Veilside gibi markaların kalite ve tasarım olarak güzel ürünler ortaya çıkardığını söylebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK