Ana sayfa İpuçları Acemi Sürücü Yarım debriyaj nasıl yapılır?

Yarım debriyaj nasıl yapılır?

8179
0
yokusta-yarim-debriyaj

Yarım debriyajın ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermeden önce motor ile debriyaj hakkında bilgi vermemiz daha doğru olacaktır. Yarım debriyaj sorusu biraz kenarda dursun, biz ilk olarak motor kavramına bakalım.

Motor, kısaca kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, ısı enerjisini de mekanik enerjiye çeviren sisteme denir. Motorlar 2 zamanlı ve 4 zamanlı olmak üzere 2’ ye ayrılır. Motorların ayrı olarak bir de kullandıkları yakıt türleri vardır. Bu yakıt türleri ise yenilenebilir yakıtlar ve yenilenemez yakıtlar olarak 2’ ye ayrılır. Bu yakıt türlerine örnek verecek olursak Güneş, Gelgit, Rüzgar türbinleri gibi yakıtlar yenilenebilen yakıtlardır. Yani tekrar kullanılan yakıtlar da denilebilir. Yenilenemeyen yakıtlar ise motorların kullandığı yakıtlardır. Bu yakıtlara örnek olarak ise Kömür, Benzin, Lpg, Doğalgaz, Petrol gibi yakıt türleri örnek verilebilir.

yarim-debriyaj-nedir-nasil-yapilir

Motorlar yakıtın yanma durumuna göre ise içten yanmalı ve dıştan yanmalı olarak iki kısma ayrılır. İçten yanmalı olanlar yakıtın motor içinde yanma odası ismindeki alan içinde yakılması ile oluşan basıncın, pistonu hareket ettirmesi ile oluşan sisteme denir. Bu motorlara içten yanmalı motor denmesinin nedeni ise, yanma olayının motor içerisinde gerçekleşmesindendir. Dıştan yanmalı motorlar ise yakıtın yanması ile sistemde çalışacak olan farklı bir akışkanı ısıtarak, ısıtılan akışkan aracılığı ile enerji dönüşümünü yapan bir motor sistemidir.

Motor ile ilgili ön bilgiyi verdikten sonra gelelim debriyaj kavramına.

Yarım Debriyaj Ne İşe Yarar?

Debriyaj, motorla vites kutusu arasındaki iletişimi sağlayarak vites değiştirmeyi sağlayan motor parçasıdır. Debriyajın görevlerinden bazıları ise ;

  • İlk hareket sırasında motorun hareketini tekerleklere ileterek aracın hareketini sağlamak.
  • Araba hareket halinde ise vitesi değiştirmek için motordan vites kutusuna hareket iletimini vites değiştirene kadar kesmek.
  • Gerekli durumlarda motorla güç aktarma sistemi arasındaki bağlantıyı kesmek.

Yarım debriyaj ise yokuşta arabayı geriye kaçırmadan kaldırmak için sürücüler tarafından uygulanan tekniktir.

Yarım Debriyaj Nasıl Yapılır?

Eğer araba stop etmiş ise ayaklar debriyaj ve fren üstüne konulur ve el freni çekilir. Sonra araba çalıştırılır. Araç birinci vitese alınır. Ondan sonra el freni indirilir. Sol ayak debriyaj üzerinden yavaş yavaş kaldırılır. Debriyaj kavramaya başladığı zaman araba da yavaş yavaş titremeye başlayacaktır. Arabanın titremeye başladığı nokta debriyajın kavrama noktasıdır. Bu kavrama noktası araçtan araca farklılık gösterebilir. Kavrama noktasını bulunduğunda sağ ayak frenden çekilip gaz pedalının üzerine konulur. Araba biraz geri kayabilir, hafifçe gaz vermeye devam edin. Eğer gaza fazla basılırsa tekerlere güç gereğinden fazla iletildiği için araba patinaj yapar. Patinaj yapmaması için debriyaj hafif hafif bırakılırken gaza da yavaş yavaş basılır. Bu sayede araba yavaş yavaş hareket edecektir.

BİR CEVAP BIRAK