Ana sayfa İpuçları Arabanın Az Yakmasını Sağlayan Tüyolar

Arabanın Az Yakmasını Sağlayan Tüyolar

2601
0

Arabanın Az Yakmasını Sağlayan Tüyolar Yakıt yazımızda sizlere araç yakıtı anlamında taktikler paylaşacağız. Her anlamda günümüzde birçok insanın sıkıntısı haline gelmiş durumda. Özellikle ülkemiz gibi akaryakıtın bir hayli fazla satıldığı bir ülkede yaşayınca hepimiz bir süre sonra belimizi bükmeye başlayan yakıt masraflarından dolayı araba ’nın az yakmasını sağlayan tüyolar aramaya başlıyoruz. Gerek aracı kullanım teknikleriyle gerek yakıt ya da motor için kullanılan yakıt katkı maddeleriyle bu sorunumuza çareler bulmaya çalışıyoruz. Araçlarımız az yakması için nasıl kullanılmalı?
Motorunuzun Bakımını Eksik Etmeyin


Yakıt sarfiyatını artıran ya da azaltan en büyük etmenlerden biri de motorun bakımıdır. Eskimiş motor yağı ve hava filtresi yakıt sarfiyatını artıran etmenlerin başında yer alır. Bundan dolayı uygun kilometreler içinde hem motor yağınızı hem de hava filtrenizi değiştirmeye özen gösterin.

Aracı Boşa Atmayın!

Bu durum sürücüler arasında en çok tartışılan konular içindedir. Araç boşa atılınca mı, yoksa viteste iken mi daha az yakar. Bu durumu şöyle açıklayalım kırmızı ışığa yaklaşıyorsunuz ve aracı boşa atıp frenle ışığa doğru yaklaşıyorsunuz. Siz sanıyorsunuz ki araç daha az yakıyor. Aksine araç rölanti durumuna geçmiştir ve rölanti durumunda aracımız 0.5lt/saat yakıt tüketir. Bunun aksine ışığa yaklaşırken ayağımız gazdan keserek motor freni ile ışığa yaklaşmalıyız. Yeni araçlarda araç viteste iken ayak gazdan kesildiğinde ‘’cut off’’ sistemi devreye girer ve araç motora giden yakıtı keser. Yavaşlamak için motor freni kullanacağımız için fren balatalarını da eskitmemiş oluruz.

Vites Geçişlerini Hızlandırın

Araçlarınız maksimum devire geldiği zaman motoru fazla bağırtmadan hızlıca vites geçişlerini yapın böylece motorun yakıt sarfiyatını düşürmüş olacaksınız. Özellikle 1. Viteste fazla yol almayın. Çünkü 1. Vites hareketsiz olan aracı hareket haline geçirmek için koyulmuş bir vitestir. Haliyle de viteste yakıt harcaması diğer viteslere nazaran daha fazla olacaktır.

Motor Isınmadan Hareket Etmeyin

Soğuk motorla yola çıkmayın. Aracı çalıştırıp hemen hareket ederseniz eğer aracınızda oluşan ataklık etkisini fark etmeniz mümkün olacaktır. Yani araç iyi çekmeyecektir. Buna nazaran yakıtını da üzgün yakamayacaktır. Özellikle soğuk günlerde hararet ibresi biraz yükselmeden hareket etmemenizde fayda var. Aksi halde motor bloğunu da çatlatabilirsiniz.

Araçlarınıza az yaktırma teknikleri muhakkak artırılabilir. Ama en önemli unsurla bu başlıklar altında topladıklarımızdır. Bakımlı ve sağlıklı bir motor ile iyi kullanım teknikleri size yakıt tasarrufu olarak geri dönecektir.

BİR CEVAP BIRAK