Ana sayfa Oto Haber İkinci El Araç Alım, Satım Prosedürü

İkinci El Araç Alım, Satım Prosedürü

795
0

Araç sahibi olmak isteyenler, ikinci el araç alıp daha uygun bir bütçeyle alım işlemini tamamlamak istiyor. Alım ve satım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bazı evrakların düzenlenmesi gerekmektedir. Kontrollerinin yapılmasınında altını çizmekte fayda var. Bu sebeplerden ötürü, aracı satın alacak olan kişi, araca ait olan tüm resmi belgeleri ve evrakları görmesinde yarar var. Aracın trafik kaydı kontrol edilmeli, satış işlemi noter huzurunda yapılmalıdır. 2.el araç satın alacak olan kişi aracı almadan önce dikkat edeceği bir diğer konu ise; Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), aracın son muayene bilgisi, trafik cezasının olup olmadığı teyit edilmelidir. Örneğin; Aracın vergi borcunun bulunması halinde satış gerçekleştirilememektedir.

  • 2. el araca ait motor ve şasi numaraları TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında kayıtlı olmalıdır.
  • Alıcıya trafik ve tescil belgelerinin aslı ibraz edilmelidir.
  • 2. el araçlarda haciz ve çalıntı gibi vakalar görülebilir. Bu nedenle araç üzerinde haciz kararı, çalıntı kaydı olmamalıdır.
  • MTV borcu olup olmadığı öğrenilmeli ve aracın borçsuz olduğu belgelenmelidir.

Noterde, memur tarafından, noter huzurunda, satış sözleşmesinin hazrılanmasının, yanı sıra bu sözleşme alıcı, satıcı ve noter tarafından imzalanmaktadır. Aracın satış işlemi imzalar atıldıktan sonra gerçekleşmiştir diyebiliriz. İmzalar atıldıktan sonra noter tarafından hazırlanmakta olan, 1 ay süreyle geçerli “Tescile İlişkin Geçici Belge” düzenlenir. Tescil belgesinin aslı 1 aylık süre dolmadan alıcı kişinin adresine posta yoluyla iletilmektedir. 2. el araç satımı aynı zamanda bir devir işlemi olmaktadır. İmzalar atılıp, aracın satış işlemi yapıldıktan sonra birde devir işlemi yapılır. Devir işleminde; noter satış belgesi, vergi dairesi tarafından kesilmiş ilişik kesme belgesi, Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi, plaka bilgisi, vergi numarası ve tescil ve trafik belgesi ibraz edilmesi zorunludur. Eğer araç farklı bir şehre taşınacaksa bu belgelere ek olarak “şehirlerarası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap” belgesi de eklenmesi gerekmektedir. 2.el araca yeni sahip olan kişi 10 gün içerisinde Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması gerekmektedir. Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar; Olabilecek her hangi bir kazada maddi resmi belgeler ile tutanak tutulur. Yapılan bu işlemde kusurlu taraf karşı tarafın maddi hasarını bu sigorta ile karşılar bunun dışında karşı tarafta hastanelik bir durum olursa kişinin tedavi masraflarınıda karşılamaktadır. Aksi takdirde kusuru bulunan araç sahibi kişi, maddi yükümlülük altına girmektedir.

BİR CEVAP BIRAK