Ana sayfa Oto Haber En Erken Ehliyet Alma Yaşı Kaç ?

En Erken Ehliyet Alma Yaşı Kaç ?

841
0

Sürücü adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri ehliyet alma yaşının kaç olduğudur size bununla ilgili bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz..

Ehliyet alırken hangi sınıfa başvuracağınız önemlidir. Ehliyet Alırken hangi sınıf araç kullanacağınıza göre yaş sınırı vardır.

2018 Ehliyet Alma Yaş Sınırı

a. “M”, “A1” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 16 (onaltı) yaşını bitirmiş olmak.
b. “A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak.
c. “A” sınıfı sertifikalar için 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21) yaşını bitirmiş olmak.
ç. “C”, “CE”,“D1” ve “D1E” sınıfı sertifikalar için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak.
d. “D”, “DE” sınıfı sertifikalar için 24 (yirmi dört) yaşını bitirmiş olmak.

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

2 Tekerlikli Motosikletler İçin:

2 Tekerlekli motosikletler için silindir hacminin 125 santimetre küpü geçmemesi gerekmektedir. Güç olarak 11kv (kilovat) sınır değerini aşmaması lazım. kv/kg oranının 0,1 değerini geçmemesi gerekmektedir. Motosikletler sepetli veya sepetsiz olabilmektedirler.

3 Tekerlekli Motosikletler İçin:

Bu motosikletlerin güç sınırı 15 kilovattır. bu ehliyeti alabilmek için kişinin minimum 16 yaşında olması gerekmektedir. Ayrıca A1 sınıfı ehliyeti bulunan kişiler M sınıfına giren araçlarıda kullanabilmektedirler.

Yönetmelikte:

” Silindir hacmi 125 santimetreküpü,  gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikleti şeklinde ifade edilir.”

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi:

2 Tekerlekli Motosikletler İçin:

Bu Motosikletlerin güç sınırı 35 kilovattır. Kv oranı 0,2 değerini geçmeyecek şekilde olması gerekmektedir. Motosikletler sepetli sepetsiz olabilmektedirler.

3 Tekerlekli Motosikletler İçin:

Bu Motosikletlerin güç sınırı 15 kilovattır. ehliyeti almak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. A2 sürücü belgesi olan kişiler M ve A1 sınıfını kapsamakta olan araçları kullanabilmektedirler.

Yönetmelikte:

“Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir.”

A Sınıfı Sürücü Belgesi:

2 Tekerlekli Motosikletler İçin:

Güç sınırı 35 kilovat ve üstü motosikletleri kullanacak olan kişilere verilmektedir. Güç ve ağırlık oranı 0,2 değerini geçen motosikletler A sınıfı kapsamına girmektedirler. Bu motosikletler sepetli veya sepetsiz olabilmektedirler. 2 tekerlekli olanlar için kişinin 20 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 3 Tekerleği olup 35 kilovatı aşıyorsa bu motosikletler içinde geçerli olmaktadır. 3 tekerlekliler için kişinin 21 yaşını doldurması zorunludur. A sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kişilerin en az 2 yıllık A2 ehliyetlerinin olması gerekmektedir. 24 yaşını doldurmuş bir kişi bu koşullara gerek kalmaksızın A sınıfı ehliyete başvurabilmektedir.

M, A1 ve A2 sınıfı araçları kullanabildikleri için her türlü motosiklet ve MOPED’leri kullanabilir. En avantajlı ehliyet sınıfı budur.

Yönetmelikte:

“Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir.”

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi:

B1 sınıfı sürücü belgesi B sınıfı sürücü belgesi ile karıştırılmamalıdır. Motor gücü 15 kilovatı geçmeyen ve ağırlığı 400 kg’dan fazla olmayan dört tekerlekli motosikletleri kullanacak olan kişilere verilmektedir. Yük taşımacılığında kullanıldığı takdirde, net ağırlığının 550 kg’yı aşmaması gerekmektedir. Dört tekerlekli motosikletleri kapsamaktadır. Fakat elektrik ile çalışanlarda kg hesabı yapıldığında buna bataryalar dahil edilmemektedir. Bu sınıfın yaş sınırı 16’dır. Kişinin 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. M sınıfıyla kullanılabilecek araç sınıflarınıda kapsar.

B Sınıfı Sürücü Belgesi:

Otomobil ve kamyonet kullanacak olan kişiler B sınıfı ehliyete başvurmaktadırlar. 2016 senesi itibariyle B Sınıfı ehliyete başvuran kişiler minibüs kullanamayacaklar. Bundan sonra minibüs için artık B sınıfı ehliyet alıp sonrasında D1 sınıfı ehliyete başvurulması gerekecektir. Yazımızın devamında D1 sınıfı hakkında bilgi verilmektedir. Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. M,B1,F1 sınıfını kapsayan araçları kullanabilmektedirler. Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler. Ehliyetini 2016 senesinden önce almış olan sürücüler otomatik veya manuel araç kullanabilmektedirler. Fakat 2016 senesi itibariyle sürücü adaylarının tercih etmeleri durumunda otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kurslarına başvuru yapabilmektedirler. Otomatik vitesli araçlar için ayrı bir sınıf bulunmamaktadır. Sürücü adayı sınava girer ve başarılı olduğu takdirde ehliyetinde otomatik vitesli araba kullanabilir diye yazar. Otomatik vitesli araç ehliyeti alan kişiler manuel araç kullanamazlar.

BE Sınıfı Sürücü Belgesi:

B sınıfı sürücü belgesi olan kişilerin, römorklu yük taşımacılığı için verilmekte olan bir sınıftır. Römork veya yarı römorkun yüklü ağırlığının 3.500 kg’ı geçmemesi gerekmektedir. BE sınıfı ehliyeti alabilmek için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. M, B1, B ve F sınıfı araçları kullanabilirler.  B grubu ehliyeti kişiler BE grubu ehliyete başvuramamaktadırlar. B grubunda olduğu gibi, BE sınıfında da yaş sınırı aynıdır. Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu durumda B aldıktan hemen sonra BE alınabilir. Çünkü yönetmelikte belli bir zaman “deneyim gerekiyor” şartı koşulmamıştır.

C1 Sınıfı Sürücü Belgesi:

Çekici ve kamyon kullanacak olan kişilerin alabileceği bir sınıftır. Fakat 3500 – 7500 Kg arası olması gerekmektedirler. C1 sınıfı sürücü belgesini alabilmek için kişinin minimum 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. B sınıfı ehliyetin bulunması gerekmektedir, deneyim şartı için. M, B1, B ve F sınıfı araçları kullanabilirler.

C1E Sınıfı Sürücü Belgesi:

C1E sınıfı sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir. Yaş sınır 18 olarak belirlenmiştir. Deneyim şartı olarak en az C1 grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B1, B, BE, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.

C Sınıfı Sürücü Belgesi:

Bu sınıf kamyon ve çekiciler için geçerli olmaktadır. Kişinin minimum 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Deneyim şartı istenmektedir, bunun içinde en az kişinin B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. M, B1, B, C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.

CE Sınıfı Sürücü Belgesi:

CE sınıfı sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılmaktadırlar. Aradaki fark araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. Yeni tır ehliyetidir. Kişinin minimum 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Deneyim şartı olarak kişide en az C sınıfı ehliyetin bulunması gerekmektedir. M, B1, B, BE, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları kullanabilirler. CE kendi sınıfı içinde en kapsamlı Ehliyet sınıfıdır.

D1 Sınıfı Sürücü Belgesi:

Minibüs kullanacak olan kişilerin aldıkları bir sürücü belgesi sınıfıdır. Araçların 16+1 kişi yolcu sınırları bulunmaktadır. Kişinin minimum 21 yaşını doldurmuş olması gerekmekteedir. D1 sınıfı ehliyete başvurabilmek için, kişinin en az B sınıfı ehliyetinin bulunması gerekmektedir. M, B, B1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

D1E Sınıfı Sürücü Belgesi:

Araçlarda 16+1 yolcu sınırlaması bulunmaktadır. D1’den farkı, minibüslerin 750 KG’ı geçen römorkları varsa bu ehliyet sınıfını almak gerekir. Yaş sınırı 21’dir ve en az D1 grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B, B1,BE D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

D Sınıfı Sürücü Belgesi:

Otobüs kullanabilmek için alınması gereken bir sınıftır. D sınıfına başvuracak olan kişinin minimum 24 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca B grubu ehliyete sahip olması gerekir. M, B, B1, D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

DE Sınıfı Sürücü Belgesi:

DE sınıfı sürücü belgesinin, D sınıfı sürücü belgesinden farkı otobüslerin 750 kg’ı geçen römorkları bulunmaktaysa bu ehliyeti almak zorundadırlar. DE sınıfı ehliyeti alacak olan kişinin 24 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca kişinin en az D sınıfı ehliyete sahip olması gerekir. M, B, B1,BE, D, D1, D1E ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler

F Sınıfı Sürücü Belgesi:

Traktör kullanacak olan kişileri verilen bir sürücü belgesi sınıfıdır. Fakat normal araçta kullanılacaksa B sınıfı ehliyet almak daha mantıklı olacaktır. B sınıfı ehliyet ile de traktör kullanılabilmektedir. F sınıfı ehliyeti alabilmek için minimum 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir. M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilir.

G Sınıfı Sürücü Belgesi:

İş makinesi kullanacak olan kişiler bu ehliyet sınıfına başvurmaktadırlar. Yaş sınırlaması 18’dir. M sınıfı motor bisikletleri de kullanabilir.

BİR CEVAP BIRAK