Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Nokta

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Nokta

672
0

Tüm dünyada olduğu gibi özellikle Türkiye’de de araç kiralama işlemi her geçen gün hızla yaygınlaşıyor. Bu durumun en iyi tarafı bu kadar popüler hale geldikçe eskiye nazaran fiyatları da uygun hale gelmeye başladı. Artık bir çok aile tatillerinde araç kiralayarak özgürce gezebilmenin avantajını yaşıyor. Özellikle sıcak havalarda araç kiralayarak klimalı ve konforlu bir yolculuk yapmanız artık daha kolay. Fakat bu avantajların hepsinden yararlanabilmeniz adına dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Tamamen avantajlı olan bu fırsatın dezavantajlarına yakalanmamanız için aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanız gerekmektedir. 

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Araç kiralayacağınız firmayı gitmeden çok iyi araştırmanız gerekir. Hatta bir kaç firmayı araştırıp aralarından karşılaştırma yapmanız sizin için çok daha iyi olur. Böylelikle olağan bir fırsat veya kampanyadan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda yasal firma olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.
  2.  Kiralama yapacağınız firmanın servis ve bakım noktalarının sizin güzergahınızda olup olmadıklarını öğrenmeniz olası bir servis ihtiyacı için işinize yarayacaktır.
  3. Araç kiralamada küçük araçların fiyat avantajı her zaman daha fazladır. Özellikle internetten yapılan rezervasyonlarda küçük araç seçimi yaparak, firmaların küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız var. Hem kullanması kolay hem de park sorunu daha az olur. Yakıt tüketimi de daha az.
  4. Güvenlik açısından, özellikle şehirler arası seyahat edecekseniz az kullanılmış ve yeni araçları tercih edin. 
  5. Mutlaka araç kiralama sözleşmesi yapın. Aksi halde bir kaza sonucunda maddi kayıp istemediğiniz noktalara gelebilir.
  6. Havaalanından araç kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek gerekiyor. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirmek şart.
  7. Kiralanacak olan aracın fiyatının neleri kapsadığını kontrol edin. Genelde vitrinde ilan edilen fiyata ekstra bazı ücretler eklenecektir. Anahtar teslim kira fiyatını öğrenmeniz daha doğru olur.
  8. Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için inceleme yapıyor. Ancak eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde kiralayacağınız aracı sizde çok iyi incelemelisiniz. Aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK