Ana sayfa Prosedür Belgeler 2018 Ruhsat Ve Plaka İşlemleri Nereden Yapılır?

2018 Ruhsat Ve Plaka İşlemleri Nereden Yapılır?

2305
0

2018 Yılında ruhsat ve plaka işlemleri, yeni araba almış olan kişiler, ikinci el arabaların satış sonrasında olan işlemleri bunday böyle noter vasıtasıyla gerçekleştirilebilecek. Ruhsatlar ve plakalar noterde olan işlemler sonrasında vatandaşlara teslimi yapılacak. Araç sicil ve tescil sistemi veri tabanı Türkiye Noterler Birliğince tutulacak ve bu kuruluşça yönetimi ve güvenliği sağlanacak. Resmi Gazetede yayımlanan 680 sayılı kanun uyarınca bundan böyle Ruhsat alma, ruhsat yenileme gibi işlemleri Emniyet aracılığıyla değil noter vasıtasıyla gerçekleştirecek. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus TUTAR şu ifadeleri dile getirdi; “Tescil işlemi Emniyet birimlerince yapılıyor ama artık tescil ve sicil işlemlerinin TNB gözetiminde gerçekleştirilecek. Bunun için de Araç Tescil Sistemi (ARTES) kurduk. Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren biz yapacağız yani ruhsatı artık biz vereceğiz.

Ruhsat gönderimi daha önce bir ayı bulurken, uygulamanın noterlere geçmesiyle satış sözleşmesinin yapıldığı anda verilir hale gelecek. Vatandaşın yararına bir uygulama. Bütün araçların sicil kayıtları da noterliklerde tutulacak. Tescil işleminde sadece satış ve devir yok. Araç üzerinde yapılacak motor şasesi yenilemesinden boyatmaya kadar her türlü değişiklik tescile giriyor.” Ayrıca TUTAR, illerde belirli sayıda trafik tescil şube müdürlüğü varken, her mahallede ve caddede bir noter bulunmasının vatandaşın işini kolaylaştıracağını dile getirdi.

RUHSAT NASIL ÇIKARILIR ?

Trafik Tescil İşlemlerini yaptırmak üzere; faturalı araç alanların Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı bulunan adresin bulunduğu tescil biriminden, 2. El araç alanların Noter tarafından verilen araç tesciline ilişkin geçici belgenin alt kısmında bulunan not bölümünde belirtilen Tescil Birimine başvurması gerekmektedir. Otomobillerde yapılacak olan her türlü işlem ve işlemler dahilinde otomobil sahiplerinin kendilerinin veya kanuni temsilcisi olan kişilerin, (Noterden Vekaletli ) vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkisi bulunan kişilerin ibrazı zorunlu belgelerle birlikte müracaat etmeleri suretiyle yapılır. Belge yenileme işlemleri tüm tescil kuruluşlarından yaptırılabilmektedir. Bu işlemler için bulunulan ilçenin trafik tescil müdürlüğüne gitmek gerekmekteydi. Şuanda bu işlem için noterlere başvurulması yeterli olacak.

BİR CEVAP BIRAK