Ana sayfa Prosedür Sigorta İşleri Kasko Nedir? Ne İşe Yarar?

Kasko Nedir? Ne İşe Yarar?

504
0
kasko-fiyatlari

Kasko Nedir?

Trafikte her gün karşılaşılabilecek birçok risk bulunmaktadır. Bu olası risklere karşı da her birey, kendisini koruma altına almalıdır. Bu açıdan kasko; trafikte sizin ve sahibi olduğunuz aracın başına gelebilecek çarpma, çalınma, yanma gibi birçok riski teminat altına alan bir sigorta türü olarak önem kazanmaktadır.

Gerçekleşebilecek bir kaza durumunda karşı tarafın uğradığı hasarı karşılamak için devlet tarafından yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortasından farklı olarak kasko; yaptırılması zorunlu olmayan bir sigorta olarak, sizi ve motorlu taşıtınızı güvence altına alır. Her ne kadar yaptırılması isteğe bağlı olsa da, kendisine ve aracına değer veren her bireyin yaptırması elzem olan bir sigortadır.

Kasko Sigortası Kapsamı

Birtakım standart teminatların sunulduğu kasko sigortası, esnek bir sigorta türüdür. Standart teminatlara ek olarak sigortalının kendi ihtiyaçlarına veya isteklerine uygun olarak seçeceği ek teminatlar ile sigorta kapsamı genişletilebilir. Kasko sigortası, poliçede aksi belirtilmediği takdirde, Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir.

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kasko poliçenizin bedeli belirlenirken kapsam dâhilindeki teminatlar ve aracınızın kasko değeri belirleyici olur. Her ay düzenli olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aracınızın markası, modeli ve yaşının değerlendirilmesi ile hazırlanan kasko değeri hesaplaması yapılır. TSB, bu değerlendirmeyi yaparken ikinci el araç alım ve satımının yapıldığı internet sitelerini, araba pazarlarını, galerileri ve otomobil satışlarıyla ilgili yayın yapan iletişim araçlarını dikkate alır.

Kasko Poliçesi Primleri

Poliçe primlerinin zamanında ödenmesi büyük önem taşımaktadır. Poliçede belirtilen tarihlerden itibaren 15 gün içerisinde prim taksitlerinin ödenmemesi sebebiyle sigorta teminatları durdurularak meydana gelebilecek hasarlar karşılanmayacaktır.

Hem kendinizi hem de motorlu taşıtınızı güvence altına alarak trafiğe çıkmanız güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Siz de kasko sigortası ile ilgili edindiğiniz bilgileri aşağıdaki yorum panelinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Otomobilkurdu.com farkıyla…

 

BİR CEVAP BIRAK