Ana sayfa İpuçları 2018’de Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2018’de Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

536
0

2018’DE OTOMOBİL ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kimimizin tutkusu, kimimizin ihtiyacı, kimimiz ise sadece yatırım amaçlı otomobil almak isteriz. O kadar çok seçenek o kadar çok opsiyon var ki kalem kalem saydığımızda aldığımıza alacağımıza pişman olmamak elde değil. İkinci el mi sıfır mı? Az mı yakar çok mu kaçar ?  Peki 2018 de otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?  Eğer sıfır araç almayı düşünüyorsak öncelikle bütçemize veya çekebileceğimiz kredi ile orantılı araçlar seçmek bütçemiz için en önemli detay. Tabii ki sıfır araç alırken de dikkat etmemiz gereken şeyler var. Sonuçta sıfır diye alıyorum ne olacak ki demeden önce yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sıfır araç alırken dikkat edeceğimiz en önemli detay alacağımız otomobilin ikinci el piyasasına bakmak. Sonrasında satmamız gereken durumlar veya bir üst modele geçmek gibi süreçler olduğu zaman kolayca satılabilecek bir araç sizi sıkıntıya sokmayacaktır. He eğer diyorsanız ki ben aracı satmaya değil binmek için arıyorum o zaman  yelpazeyi  biraz daha genişletip dikkat etmemiz gereken en önemli nokta aracın servis ve parça yoğunluğu. Oluşabilecek arızalar veya kazaların akabinde kolay ulaşabileceğimiz servis alanları ve yedek parça popülaritesini göz önünde bulundurmak gerekir.

İkinci el otomobil almak istiyorsanız da ilanlarda ki memurdan, bayandan , daha sigara bile içilmedi gibi gereksiz detaylara kanmadan tamamen bütçenize, sizi sıkıntıya sokmayacak temiz bir araç bulmanız en önemlisi. Sonuçta her ne kadar ikinci el olsa da hele ki ilk otomobiliniz olacaksa sanayiye sizi sık sık götürmeyecek bir araç seçimi çok önemlidir. Otomobil almadan önce eğer bir ustanız varsa ustanıza eğer bir ustanız yoksa ben bu işlerden hiç anlamıyorum diyorsanız güvenilir bir expertize aracı göstermeniz sizin için iyi olacaktır.

Özellikle ülkemiz şartlarında yakıt tüketimi hem sıfır hem de ikinci el araç alırken dikkat etmemiz gereken en önemli detaylardan biri. Özellikle büyük şehirlerde sürekli şikayet ettiğimiz trafikten araçlarımızda şikayet ediyor ve daha çok yakıyor. Yakıt cimrisi araçları tercih etmemiz her zaman daha iyi olacaktır. Trafik demişken özellikle büyük şehirler de oluşan kilometrelerce trafik kuyruklarında gaz fren debriyaj derken aracın modeli ne olursa olsun büyük bir yorgunluk ve can sıkıntısı yaratıyor. Bunun önüne geçmek içinse eğer büyük takıntılarınız yoksa otomatik vites araba almanız sizin yararınıza olacaktır. Hele ki ehliyeti  yeni aldıysanız ve trafik deneyiminiz çok fazla yok ise otomatik vites araçlar sizler için daha avantajlı olacaktır.

E tabii araç alırken yakıt cimrisi dedik usta dedik fakat aracın masrafları konuştuğumuzdan daha fazla. Vergisi , sigortası derken sağa sola sürekli para vermek zorundayız. Bunun önüne geçemeyiz fakat otomobil alırken dikkat edeceğimiz bir diğer konu da otomobil dışında harcadığımız ekstra meblağları en düşüğe çekmek. Yüksek motorlu bir araç aldığımızda vergisi çok yüksek gelirken düşük motor hacimli bir araba aldığımızda ise fiyatlandırma hemen hemen yarı yarıya düşecektir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK