Ana sayfa İpuçları İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

1484
0
ikinci-el-araba-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

İkinci el araç almak, sıfır almaktan daha düşük maliyetli. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler var. Bu kriterlere dikkat ederek aracı daha da ucuza getirebilirsiniz.

ikinci-el-araba-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Galeri yerine sahibinden bakın

Önceliğiniz mutlaka sahibinden satılık araçlar olsun. Çevrenizde satılık araçlar varsa, eşiniz dostunuz araç satıyorsa önce onları değerlendirin. İnternetteki satış sitelerinde “Sahibinden” seçeneğini işaretleyip önce şahısların kendi araçlarını sattıkları ilanlara bakın. Zorda kalmadıkça kesinlikle galericilerden araç almayın.

Detaylı inceleyin

Önce otomobili baştan aşağı inceleyin. Çürük, çizik, pas gibi kusurlar var mı yok mu kontrol edin. Tamir görmüş bir aracın hatlarının kusursuz olması neredeyse imkansızdır. Kilitler, camlar, kapı kollarına bakın. Süspansiyonunda sorun olup olmadığını anlamak için aracı dört köşesinden sallayın. Süspansiyon sağlam ise, aracın birkaç kere sallanıp durması gerekir. Pedalları inceleyin. Eğer gaz pedalı aşınmışsa uzun yol yapılmış, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuğu daha çok yapılmış anlamına gelir.

Güneşli havaları seçin

Aracı gündüz görmek daha rahat kontrol edilmesini sağlar, araçta herhangi bir darbe ya da boya yanığı olup olmadığı daha rahat görülebilir. Araçta bulunan kusurlar yağmurlu ya da karlı havalarda net görünmeyebilir. Araç sahibine gereken her sorunun soruyu sorun. Aracın her aksamını özenle kontrol edin.

Aracın geçmişini sorgulayın

Baktığınız aracı beğendiyseniz mutlaka plakasını sorgulayın. E-devlet’te bulunan Araç Sorgulama menüsünde plakadan araç kaza durumu görülebiliyor fakat sistem bazen düzgün çalışmayabiliyor.

Diğer bir yol da telefonunuzdan SMS’le bilgi alabildiğiniz OTOKONTROL5664 sistemi…

Operatör farketmeksizin telefonunuzdan 5664’e aracın plakasını yazıp gönderdiğiniz zaman size aracın geçmişte herhangi bir kazaya karışıp hasar kaydının açılıp açılmadığı bilgisi gelir.

DETAY boşluk araç plakasını yazıp 5664’e gönderirseniz aracın markası, modeli, plaka değişimi olup olmadığı vs. gibi detaylı bilgiler telefonunuza gelir. 5664 SMS’le yapabileceğiniz daha birçok sorgulama mevcut. Araç bilgisi sorgularken plakayla birlikte mutlaka şase numarasını da sorgulayın. Piyasadaki bazı çakalların marifeti sonucu araçların şase numarasında ayrı kaza, plakada ayrı hasar görünebiliyor.

Not: 5664 sorgulamalarında mesaj başına 5 TL ücret bakiyenizden düşer.

Şase numaralarını kontrol edin

Ruhsatta bulunan motor ve şase numaralarının, aracın motor ve şase numaraları ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Bunun başlıca nedeni aracın çalıntı olup olmadığını anlamaktır. Çalıntı otomobil alırsanız paranız boşa gider, ayrıca başlatılan hukuki işlemlerde başınız epey ağrıyabilir. Ruhsatta kayıtlı şase numarasıyla şasenin üzerindeki numara mutlaka aynı olmalı..

Tek gitmeyin

İkinci el piyasasında kaportada ve kilometre sayaçlarında çok fazla hile yapılmaktadır. Mümkünse aracı incelemeye giderken yanınızda motor ustası, kaporta ustası ve elektrik ustası götürün, araçta herhangi bir problem olup olmadığını daha profesyonel bir gözle görme şansınız olur. Kimi tecrübeli ustalar aracı uzaktan görür görmez “şurasında lokal boya var”, “şurasına şöyle darbe” almış gibi tespitlerde bulunabilmekte.. Çevrenizde bu tür deneyimli usta varsa rica edin, uygun bir zamanda yanınızda onu da götürün.

Ekspertize gösterin

Teknolojinin git gide geliştiği şu zamanda test merkezleri ikinci el araçlar için tarafsız ve doğru sonuçlar verebilmektedir. Bu test merkezleri aracınızın kaportasında, elektrik aksamında ve diğer mekanizmalarda hassas ölçümler yaparlar ve eğer isterseniz size ekspertiz raporu verirler. Bu raporda araçla ilgili ölçümler detaylı şekilde yer alır. Hemen her şehirde ekspertiz raporu alabileceğiniz üç beş yer mutlaka vardır. Aracın türüne, modeline ve ölçüm detaylarına göre rapor fiyatları 50-200 TL arası değişir. Bu tür yerleri çevrenizdekilere sorarak öğrenin ve aracı satın almadan önce mutlaka ekspertiz raporunuzu alın, ona göre karar verin.

Test edin

Aracı beğendiyseniz sıra geldi test sürüşüne.. Aracın yürürünü, sürüş konforunu mutlaka test edin. Düz yolda, yokuşta, virajda denemeler yapın. Son yıllarda araç motorlarının küçülmesi ve şehir kullanımında bu araçların tercih edilmesiyle birlikte otomobil piyasası 1.2 cc, 1 cc hatta 0.8 cc motorlu araçların hücumuna uğradı. Siz de bu küçük motorlu şehir arabalarına bakıyorsanız aracı mutlaka yokuşta test edin. Aracın yokuşta bayılmadığına emin olun. Çeşitli vites aralıklarında yokuş tırmanma durumunu inceleyin. Marşın tek seferde alıp almadığını kontrol edin. Motordan gürültülü sesler geliyor ise aracın ciddi arızası olabilir. Aracın rölantideki sarsıntısı da önemlidir. Normalden fazla titriyorsa ateşleme veya yakıt sistemi problemli olabilir.

Yanınızda gelen ustanıza da aracı test ettirin. Aracın ön takımında, diferansiyelde, akslarda, rot balansında herhangi bir sorun olup olmadığını, aracın herhangi bir yerinden ses gelip gelmediğini öğrenin.

BİR CEVAP BIRAK