Ana sayfa İpuçları DSG Şanzıman Kullanmanın Ayrıntıları

DSG Şanzıman Kullanmanın Ayrıntıları

524
0

DSG şanzımanlar bir çok kişi tarafından tercih edilir hale gelmeye başladı. Özellikle yeni araç almak isteyen kişiler bu detaya oldukça dikkat ediyor. Peki DSG şanzıman nedir? DSG şanzıman nasıl çalışır?  gibi soruların cevabı DSG şanzıman kullanmanın ayrıntıları adlı yazımızda bulabilirsiniz.

DSG Şanzıman Nedir?

DSG şanzıman (DSG gearbox), sürüş için konvansiyonel bir otomobil gibi neredeyse tamamen aynıdır ve Park, Nötr veya Sürücü arasında geçiş yapmak için alışılagelmiş bir kol veya direksiyon arkasındaki kürekler kullanılarak kontrol edilir. Hareket halindeyken mutlaka vites değiştirirler ve durma endişesi veya debriyaj kullanmaları gerekmeden sorunsuzca halleder.

Aracınızı tam olarak ne zaman değiştireceğinizi seçmek isterseniz, aracın hızlanmasını artırmak için dişliler üzerinde daha uzun süre tutunmasını veya tamamen manuel ‘M’ modunu seçebilmeniz için ‘S’ modunu da seçebilirsiniz.

Bir DSG Şanzımanı Nasıl Çalışır?

Motorun gücünü mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde tekerleklere iletmesine yardımcı olmak ve duraklamadan kaçınmak için, şanzıman ile şanzıman arasına bir bağlama kolu yerleştirilmelidir. Bu, dişlileri kendiniz değiştirip değiştirmediğinize veya otomatik olarak yapılmasını tercih etmenize bakılmaksızın geçerlidir.

Geleneksel bir otomatik şanzıman, motoru şanzımana bağlamak için bir tork konvertörü kullanır. Bu ünite, kapalı sıvı dolu bir bölme içinde birbirine bakan iki pervaneye benzer fanlardan oluşur. Bir fan doğrudan motora vidalanır ve döndüğünde ikinci pervaneye bir dönme kuvveti (tork adı verilir) kazandırır. Bu dönme kuvveti daha sonra tekerleklere bir dişli kutusu vasıtasıyla iletilir ve aracı ileri doğru iter. Sonuç olarak, bu sistemle donatılmış araçlar, frenler uygulanmadığında veya şanzıman boşta kalmadıkça motor çalışırken öne doğru sürünme eğilimindedir.

Bir DSG otomatik tork konvertörünü bir çift bilgisayar kontrollü debriyajla değiştirir – bir tanesi tek sayılı viteslerde, diğeri çift sayılar için çalışır. Dişlileri bir debriyajı sökerek ve diğeri ile takas ederek değiştirir – tecrübeli bir sürücünün bile dişlileri manuel olarak değiştirebileceğinden çok daha hızlıdır.

DSG Şanzımanların Avantajları Nelerdir?

Otomatik şanzıman giderek daha popüler hale geliyor, ancak geleneksel olarak performans ve yakıt tasarrufunda bir darbe var. Bunun nedeni, motorun bir kısmının tork konvertöründeki sıvı bağlantısı tarafından boşa harcanmasıdır. Debriyajlar güç iletmek için daha verimli bir yoldur ve sonuç olarak modern DSG birimleri genellikle daha iyi yakıt ekonomisi döndürür. Bazı uygulamalarda, bir DSG, geleneksel bir el kitabı kutusundan daha fazla yakıt verimliliği sağlayabilir. DSG üniteleri, şu anki yedi ileri ve yaklaşan 10 hızlı versiyonların gösterdiği gibi, bir el kitabından çok daha fazla vitese sahipler. Bu DSG‘lerdeki yüksek vitesler, seyir esnasında motor ekonomisini artırmaya yardımcı olur çünkü motor otoyol hızlarında daha az devrilir. Aynı zamanda aracın daha da hızlandırabileceği anlamına gelir, çünkü daha yakın dişli takımı motor gücünün daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bazı sürücüler, dişli seçimi üzerinde tam kontrole sahip olamadığımız için, geleneksel tork dönüştürücü araçlarını eleştiren veya heyecan verici olmamakla eleştiriyor. DSG’ler bunu düzeltmek için bir yol izliyor çünkü vites değişiklikleri daha acele ve direksiyon simidindeki bir kol veya Formula 1’den esinlenilen kürekler kullanılarak daha hassas bir şekilde kontrol edilebiliyor.

DSG Şanzımanların Dezavantajları Nelerdir?

Çoğunlukla, DSG‘ler hem geleneksel hem de performans verimliği açısından önemli bir gelişme göstermektedir. Çoğunun en büyük sorunu, muhtemelen bu kutularla donatılmış araçların artan fiyatı olacaktır.  Ancak mükemmel değildirler. Tork konvertörlerinin kullandığı akışkan bağlantısı, durmadan doğal olarak sürtünmesini sağlar. Bir DSG‘de durum böyle değil, çünkü araç bilgisayarı, ‘sürtünme’ işlevini taklit etmek için bir kavramayı kademeli olarak devreye sokmadan önce frenden çektiğinizin farkına varmalıdır. Bu sistemler programlanmış olduğu gibi, ağır trafikte pürüzsüzlük için bir tork konvertörünü eşleyemezler. Bir DSG aracının geri alınmasının gaz pedalına çok hafif dokunması gerektiğini de belirtmek gerekir. Geriye doğru şiddetle ateş etmememiz için tercih edilen taktik, arabayı ters yönde atmak ve ayağınızı frenin dışına atmaktır – sonunda yavaşça geriye doğru sürüneceksiniz. Gaz pedalına dokunduğunuzda, beklediğinizden biraz daha hızlı ilerleyeceksiniz.

Hangi Araçlar DSG Şanzımanına Sahip?

Mevcut VW , SEAT , Skoda aralıklarına baktıysanız , ancak bir dizi üreticinin farklı isimler altında benzer birimler sunduğu hallerde DSG kısaltmasına aşina olabilirsiniz . Audi, DSG şanzımanı S tronic üniteleri olarak adlandırırken, Porsche PDK şanzımanları olarak anılacaktır. Son yıllarda o kadar yaygın ki, otomatik şanzımanlarla sunulan küçük ya da yüksek performanslı otomobillerin hepsinde eski bir tork konvertörü yerine DSG tarzı bir sistem yer alıyorlar.

BİR CEVAP BIRAK