Ana sayfa İpuçları Arızalar Wolkswagen Kronik Şanzıman Problemleri Nelerdir?

Wolkswagen Kronik Şanzıman Problemleri Nelerdir?

1340
0

Wolkswagen grubu’nun üretmiş olduğu ve otomatik vites araçlarda kullanılan DSG şanzıman 6, 7 ve 8 vites seçeneklerine sahip bir üründür. Çift kavramalı yani iki debriyaj varmış gibi davranan bu şanzımanda, 1-3-5-7. Vitesler için ayrı 2-4-6. Vitesler için ayrı bir kavrama vardır. Performans kaybını neredeyse sıfıra indiren vites geçişlerinde oldukça hızlı bir şanzıman tipidir.

Alman yetkililerin yapmış olduğu açıklamalar dahilinde DSG şanzımanın en verimsiz olduğu ülke Türkiye’ dir. Türk yolları ve araç kullanma tarzı DSG gibi hassas bir ürünün kolay yıpranmasına ve bu sebeple daha fazla arıza yapmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle otomatik vitesli araçlarda kavrama devreye girmeden fazla gaza basma kavramanın negatif yönde etkilenmesine ve yıpranmasına neden olmaktadır. Türkiye’de ise kırmızı ışıktan en hızlı kalkan olma yarışı olması DSG şanzıman ile ilgili sıkıntıların oldukça normal olduğunu göstermektedir.

Scirocco modelinde de kullanılmakta olan 7 ileri vitesli DSG şanzımanlarda kullanıma bağlı olarak 3000 km sonrasında 2. Viteste kalkarken ve yavaşlarken titreme, boğulma ve gürültü sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunun göründüğü otomobillerde araç kendini ikinci vitesten bazen altıncı, yedinci vitese alabilmekte bu da ani vites yükselmesi nedeniyle arabanın boğulmasına neden olmaktadır.

DSG Şanzıman Sorununun Çözümü İçin Yapmanız Gerekenler:

Sorunun fark edilmesi sonrasında yapılması gereken ilk şey yetkili servis randevusu almaktır. Araçlarının garantileri devam eden sürücüler garanti kapsamında bu sorunun tamirini gerçekleştirebilirler. Sorunun tamirinde ilk yapılacak olan yazılım atılması ile çözüme gidilmektir. Eğer kavramada yaşanan sıkıntılar devam ederse yurt dışından sipariş edilecek olan farklı bir kavrama kullanılarak sorun giderilmeye çalışılmaktadır. Bu işlemler için yetkili servis sizden herhangi bir ücret talep etmez. Hatta garantisi biten kullanıcılar Volkswagen grubunun sunduğu iyi niyet garantisi özelliği sayesinde DSG şanzımana ait bu sorunu ücretsiz yaptırabilmektedir. Uzatılmış garanti satın almadığınızda otomobilinizin garanti süresi 2 yıldır. Fakat iyi niyet garantisi şansınızı da kullanarak bu kronik sorundan kurtulabilirsiniz.

Volkswagen araçlarla ilgili popüler olan bir diğer konuda 2017’den itibaren Volkswagen emisyon güncellemesi gerçekleştirildi.  Jetta, Passat vb. araçlara emisyon güncellemesi çerçevesinde bir parça da takıldı.

BİR CEVAP BIRAK