Ana sayfa İpuçları Arızalar Arabamın Kaloriferi Soğuk Üflüyor, Ne Yapabilirim ?

Arabamın Kaloriferi Soğuk Üflüyor, Ne Yapabilirim ?

470
0

Kış aylarında arabamızın kaloriferi’nin sıcak üflemesini isteriz. Kışın soğuğunda içimizi ısıtan bir durum. Fakat bazı sorunlarla karşılaşabiliriz, Aracınızın kaloriferi soğuk üfleyebilir. Sizlere yazımızın devamında bu durumlarda neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz..

Bazen aracınızın kalorifer fanını sıcağa cevirirsiniz ancak halen daha soğuk üfleyebilir. Bu sorunla karşılaşıyorsanız bilmeniz gereken çok önemli birşey var. Bu konunun altını çizmekte fayda var. Aracınızın fanı hiç üflemiyor, hiç hava çıkmıyorsa bu sorun başkadır. Bizim dile getirmiş olduğumuz konu, hava üflüyor ancak sıcak olmuyor. Aracınızın motoru yeterli olacak bir sıcaklığa ulaşıyor fakat sıcak üflemiyor ise bunun birkaç sebebi olabilmektedir. Nedenlerden birincisi sıcak ve soğuğu çevirerek aracın ayarlama düğmesinin bozulması. Bu olay düşük bir ihtimal olsada aracınızın ayarlama düğmesini değistirip sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bir diğer nedene değinecek olursak, Araç kaloriferlerinin orada petek musluğu olabilmektedir. Bu musluk aracın önceki sahibi tarafından kapatılmış olabiliyor. Açıldığı zaman düzelebilir. Bu olayda düşük bir ihtimal olarak gözlemlenmektedir. Yüksel bir ihtimal olabilen bir durum var bu konunun altını çizmek gerekir.

Aracınızın kalorifer petekleri tıkalı durumda olabilmektedirler. Bu problemi ortadan kaldırabilmek için yapmanız gereken şey Oto elektrik ve radyatör temizliği yapmakta olan bir yere arabanızı götürüp temizletmek. Aracınızı götürmeyip kendinizde temizleyebilirsiniz, fakat patlayabilme ve delinme ihtimali bulunmaktadır. Yani işi ustasına yaptırırsanız daha sağlıklı olacaktır.  Arabanızın kaputunu açıp bir ucunu peteğin giriş borusuna bir ucunuda radyatör yedek depo çıkışına bağlar makineye konulan temizleme sıvısını petekte devir yaptırarak tıkanan yerleri çözüp pislikleri makinenin toplama deposuna atar. Temizleme işemi yaklaşır olarak 1 ila 1 buçuk saat arası sürmektedir. Genellikle petekte patlama olmaz ama bu ihtimal azda olsa vardır. Bu yüzden usta baştan bu durumla karşılaşılabileceği hakkında bilgi vermektedir.  Bu peteklerin içerisinde ısıtmaya yarayan su motor suyudur. Yani antifirizli motor (radyatör) suyunuzu düzenli olarak kontrol edip bakımlarını yaparsanız sık sık tıkanmazlar.

BİR CEVAP BIRAK