Ana sayfa İpuçları Bu Araçlar Muayeneden Geçemeyecek

Bu Araçlar Muayeneden Geçemeyecek

446
0

Araç muayene istasyonu olan TÜVTÜRK, araçların hızlı muayene olması için muayeneden geçmeyen araçları açıkladı. Eğer sizin de aracınızda bunlar varsa muayeneden geçemeyeceksiniz.

Araç muayene hizmeti veren muayene istasyonları, yenilenen araç muayene kusurlarını açıkladı. Eğer ön camda görüşünüzü cam hasarı ve yetkili yerler dışında basılan veya boya, vida ve benzerleri sebebi ile elektronik denetleme sistemi (EDS) de okunamayan plakalar kusurlu sayılacak.

Yeni Kusur Tablosuyla İlişkili Gelen Soruların Cevapları

1) Standart dışı plakalar ne anlama geliyor? Aracımın plakasının standart olup olmadığını nasıl  öğrenebilirim?

Yasalar gereği ülkemizde araç plakası basımında tek yetkili kurum, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) olarak belirlenmiştir. TŞOF’un yine yasalarla belirlenen karakterde harfler ve rakamlarının bulunduğu plakalar standart plaka olarak kabul edilmektedir. Plakanızın standartlara uygun olup olmadığını görmeniz için kontrol edebileceğiniz noktalar ise şöyle.

18 Temmuz 1997 tarihinden itibaren ilk kez tescil edilen veya model yılı 1998 ve sonrası olan araçların plakalarında 1 adet TŞOF mühürü ve plaka üzerinde TR AY-YILDIZ ile dalga şeklinde bir hologram bulunmalıdır. Ayrıca plakanın solunda, mavi zemin üzerinde TR yazısı da yer almalıdır.

9 Eylül 2011 yılından önce basılan plakalarda Emniyet Genel Müdürlüğünün mührü ile plakayı basan TŞOF’un birlikte mührü bulunabilmekteydi. Yine geçmiş yıllarda, basıldığı tarih itibari ile mavi zemin üzerine TR yazısı olmayan plakalar da vardır. Bu plakalar da muayeneden geçebilmektedir. Önemli olan plakanın yetkili kurum tarafından basıldığının belirlenmesi ve sonradan izinsiz bir değişiklik yapılmamış olmasıdır.

2) Aracımın plakasında TR yazısı mavi değil, kırmızı zeminde. Muayeneden geçebilir miyim?

Plakalar yasal standartlar gereğince TR yazısı mavi zemin üzerinde olmalıdır. Eğer TR yazısı mavi renkten farklı bir renk zemin üzerinde ise ağır kusurlu olarak gösterilip muayeneden geçmeyecektir.

3) Plakanın üzerinde bir ekleme var. Standartlara uygun mudur?

Mühürlü ve hologramlı olsa dahi, yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, harflerin ve karakterlerin boya, kabartma vb.  yollarla değiştirilmesi, kenar çizgisinin kesilmesi ve boyanması, plakanın folyo veya camla kapatılması, plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusurlu olarak işleme alınacaktır ve muayeneden geçmeyecektir.

4) Ön camda küçük bir hasar var. Muayeneden geçebilir miyim?

Araç muayene sırasında cam hasarı kontrolü sadece ön cam için yapılmaktadır. Ön camda bulunan ve sürücünün görüş alanı içinde görüşü engelleyen çatlak, kırık, aşırı derecedeki çizilmeler ağır kusur olarak tanımlanmaktadır. Bu araçlar muayeneyi geçememektedir. Buna göre, ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozan tüm hasarlar (ağır hasar) sürücünün görüş alanında olsun veya olmasın ağır kusur olarak değerlendirilir. Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki her türlü çatlaklar ve kırıklar ağır kusur olarak değerlendirilir. Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki küçük taş izleri hafif kusur olarak değerlendirilir ve muayeneden geçebilir. Ancak, taş/cisim çarpması nedeniyle oluşan sürücünün önündeki taş izinden büyük, hasar ve çatlaklar ağır kusurdur.

BİR CEVAP BIRAK