Ana sayfa İpuçları Araç Bakımı Manuel Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir ?

Manuel Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir ?

7748
0

Genellikle avantajlı fiyatlara sahip olan araçlar manuel vitesli araçlardır. Manuel vites araçlarda vites kutusunda bulunan dişlilerin aşınmasının olmaması için belli bir miktar şanzıman yağı bu bölgede bulunmaktadır. Genel olarak bu yağın oluşturduğu fil tabakası sayesinde vitesin işlevinin sürdürülebilir olması sağlanmaktadır. Bu amaçla şanzıman yağının önemli bir yeri olmaktadır. Şanzıman yağı belli bir kilometreden sonra ilk özelliklerini koruyamaz ve değiştirilmediği takdirde araç parçalarının daha kolay yıpranıp arzalanmalarına yol açar.
Şanzıman yağlarının değiştirilmesi kullanıcılar için her zaman soru işareti halindedir. Çünkü manuel arabalarda genel olarak vites kutusundan bazı seslerin gelmesi mümkün olmakta ve bu durumda kullanıcıların aklına şanzıman yağının değişmesi mi gerektiği sorusu gelir.

Diferansiyel ve şanzıman kapalı sistemler olduğu için herhangi bir kaçak olmadığı sürece yağ eksilme problemi yaşanmaz. Bazı tamirciler buna dayanarak otomatik şanzıman vites yağının değişmesine gerek olmadığını iddia edebilirler. Bu yanlış bir iddiadır ve yanlış olduğunun kanıtı otomobil üretici firmaların yayınladıkları kullanım kılavuzlarında belli kilometrelerde şanzıman yağı değişimi gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü her şeyin bir ömrü olduğu gibi şanzıman yağının da bir ömrü vardır ve bu ömür dolunca işlevini kaybeder.

Otomatik vites şanzıman yağı, kılavuzda kaç kilometrede deniliyorsa o periyotta değişir. Bu hangi şanzıman sisteminin kullanıldığına ve arabanın marka ve modelinde göre değişir. Genel itibariyle bu değişim aralığı 40.000 kilometreden başlar 120.000 kilometreye kadar gider. Şanzıman yağı değişimi yaparken, orjinali tercih edilmeli ve işin ustasına yaptırmalıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK