Ana sayfa İpuçları Araç Bakımı Akü Takviyesi Tehlikeli Midir? Araca Zarar Verir Mi?

Akü Takviyesi Tehlikeli Midir? Araca Zarar Verir Mi?

815
0

Hazır kış mevsimindeyken sık sık karşılaştığımız bir sorundan bahsedelim ; kış sabahlarını kabusa çeviren zayıf akülerin aracı çalıştırmaması. Tempolu bir günün ilk saatlerinde marş moturunun dönecek gücü bulamaması güne bir sıfır yenik başlatır. Böyle durumlarda ilk akla gelen etraftan yardım isteyip aracı iterek çalıştırmak olur. Fakat bu aracın motoruna oldukça hasar verdiğinden yapılmaması gereken bir durumdur. 

Bu durumda akü takviye kabloları en önemli donanım haline gelir. Fakat burada da en dikkat edilmesi gereken akü takviye kablolarının doğru bağlanması. Büyük önem ve dikkat ister. Çoğu kişi uygulamada karmaşıklık yaşasa da akü takviye kablolarının bağlanması zor değildir. Takviye alınacak aracı çalışmayan araca olabildiğince yaklaştırıp akü kutup başları arasında artıyı artıya, eksiyi eksiye bağlamak yeterli. Akü takviyesi yapılırken takviye alınan diğer aracın çalışır durumda olması gerekir. Sanıldığı gibi artı yada eksi kutupların önce bağlanmasının herhangi bir önemi yok. Ne yazık ki çoğu sürücü takviye yaparken kabloların akünün kutup başlarına doğru olarak nasıl bağlanacağını bilmiyor. Doğru bağlantının nasıl yapılacağını bilmek çok önemli, zira sadece bir kez bile ters bağlantı yapmak, siyah ve kırmızı kabloları karıştırıp birbirine temas ettirmek önemli sorunlara yol açabilir.

Her aracın aküsü, elektrik ve elektronik donanımı o aracın çekeceği akım oranında dizayn edilmiştir. Araç çalışırken siz üstüne bir de başka aracı çalıştırmak için takviye yaparsanız akü ve elektrik donanımı aşırı akım çekeceği için bir yerlere zarar verme riski vardır. Bu sebepten dolayı takviye yapmak zorunda kalırsanız araçta far, klima, teyp, kaloriferi kapadıktan sonra uygulamaya geçmelisiniz. Birde kabloları doğru bağladığınıza eminseniz hiç bir zararı olmayacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK