Ana sayfa İpuçları Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar?

587
0

Neden Antifriz Kullanılır?

Özellikle kış mevsimine girerken arabamınızın motorunun zarar görmemesi için çeşitli yöntemler ararız. Araba hareket haline gelene kadar bir ısı üretir ve bu ısıyı soğutma işlemi ister. Buna en güzel ve bilindik çözüm antifrizdir. Antifriz, renksiz bir alkol çeşididir. Sadece donmayı önleyici veya soğutucu olarak bilinse de fazla olan sıcaklığı da önler. Aynı zamanda moturun ömrünü uzatır ve motorun hararet yapmasını önler. Özellikle hava sıcaklığı eksiye düştüğünde araba hareketsiz haldeyken içersindeki su donabilir ve basıç etkisi ile moturu çatlatabilir. Bu durumu önleyebilecek tek şey antifrizdir. Çünkü aşındırıcı maddelerin oluşumunu engelleme özelliği vardır. Bunların yanı sıra kireçlenme, paslanma ve kir gibi oluşumlarında önüne geçer.

Hammaddesi renksiz alkol olsada, renk renk ayrılır. Bunun sebebi herhangi bir sızıntı söz konusu olduğunda su ile ayırt edebilmektir. Yılda en az 1 kere mutlaka antifriz uygulaması yapmanız gerekir. Antifriz seçimi yaparken arabanızın kullanım klavuzunda yazan türünü kullanmanız gerekmektedir.

Antifriz kullanırken aracınızın soğuduğuna emin olmanız gerekir. Bunun yanı sıra saf su ile karıştırmanız önerilir. Donma derecesini ancak bu şekilde azaltabilisiniz. En bilindik,tercih edilen ve güçlü antifriz rengi kırmızıdır. Kış mevsiminin yoğun geçtiği bölgelerde en çok kırmızı tercih edilir çünkü düşük donma noktasına sahiptir. Fakat sağlık açısından değerlendirecek olursak mavi renkli antifrizler daha sağlıklı olması ile bilinir.

 

BİR CEVAP BIRAK