Ana sayfa İpuçları Aerodinamik ve otomobiller

Aerodinamik ve otomobiller

911
0
aerodinamik

Aerodinamik; hareket eden katı kütlelerin hava ile etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Aerodinamik kelimesinin kökeni Yunanca olup havanın hareketini inceleyen en önemli bilim dalıdır. Parça parça katı bir cisim ile temas etmiş olması , havanın hareketi ve uçağın kanadı gibi, durumlar buna en güzel örnektir.

Aerodinamik akışkan dinamiğin ve gaz dinamiğinin alt dalı olup, aerodinamiğin birçok alandaki teorileri bu alanlarda ortaktır. Aerodinamik genellikle gaz dinamiği için kullanılır, gaz dinamiğinin aerodinamikten farkı gaz dinamiği atmosferde bulunan tüm gazlar için çalışır, aerodinamik gibi yalnızca hava ile sınırlanmamıştır.

aerodinamik

NERELERDE KULLANILIR?

Aerodinamik, özellikle uçakların, roketlerin ve füzelerin havadaki hareketlerini belirleyen kuralları açıklar. Bunun yanı sıra araçların, hızlı trenlerin, gemilerin iç ve dış tasarımıyla, köprülerin ve çok yüksek yapıların şiddetli rüzgarlara, fırtınalara dayanabilecek biçimde inşa edilmeleri ile ilgilenir.

Aerodinamik yaptığı uygulamalarla uzay mühendisliğine de çok önemli katkılarda bulunmuştur. Otomobilleri de içeren birçok kayda değer faktörde ve araç tasarımında etkilidir. Gemicilik mesleğinde, gemiye etki eden kuvvet ve momentlerin önceden belirlenmesi için kullanılır.

İnşaat mühendisleri köprüler ve binalardaki rüzgar birikintisini bulmak için aerodinamik ve aeroelastiklik kullanırlar. Şehir aerodinamiği şehir planlamacılarına da büyük destek sağlar. Bu sayede tasarımcılar dış mekanlardaki konforu arttırır.

AERODİNAMİĞİN OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEKİ YERİ

Üretici firmalar, araçlarının insanın ayağını yerden kesmesinden ziyade yüksek hız, yüksek taşıma kapasitesi, ekonomi ve konfor gibi üstün performans özelliklerine sahip olması gerektiğini fark ettiği zamandan şimdiye kadar bir yandan motorun sağladığı gücü artırma, diğer yandan da aracın sistemlerindeki ve öncelikli olarak da hava direncinden kaynaklanan kayıpları minimum düzeye indirme yolları aramışlardır.

İlk binek araçların bir telefon kulübesinden farkı yok iken şimdiki araçların daha iyi aerodinamik özelliklere sahip olmaları amacıyla ses getirecek değişikliklere gitmişlerdir. Üretici firmalar bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına çok büyük önem vermektedirler.

Özellikle rekabetler ile dolu piyasa da, sektörün en iyisi olmayı hedefleyen üreticiler araçlarının ekonomikliğini artırırken, aynı zamanda da ekonomikliği artırmada en büyük engel olan hava direncinin kayıp oranını azaltmak için bu tür araştırmalara gelirlerinin büyük miktarını ayırmaktadırlar.

OTOMOBİLLERDEKİ KAYIPLAR

Araçlarda motordan üretilen güç hava direnci ve sistem içindeki kayıpları dengeler. Bu kayıpları başta termodinamik kayıplar, transmisyon kayıpları, yuvarlanma kayıpları ve ivme kayıpları olarak 4 kola ayırabiliriz.

Araç düşük hızda ise hava direnci diğer kayıplar yanında oldukça önemsizdir. Ancak hız 30- 40 km/h değerine ulaşınca hava direnci arttığından dolayı önem kazanır.

Hava direnç katsayısını azaltmak için yapılan çalışmalar

Aracın kaportası etrafında akış gösteren havanın mümkün olduğunca kesintisiz ve pürüzsüz bir yüzey etrafında akması sürtünme katsayısının en düşük olmasını sağlar. Bunun için aracın dizaynı bir bütün halinde düşünülüp ona göre tasarlanır.

BİR CEVAP BIRAK