Ana sayfa İpuçları Acemi Sürücü Yokuşta Araba Kaldırma

Yokuşta Araba Kaldırma

1760
0
yokusta-yarim-debriyaj

Manuel vites arabalarda yarım debriyaj yapmak baskı balataya zarar verir ancak zaman zaman yarım debriyaj yapacağımız durumlarla karşılaşabiliriz. Otomatik vites araçlarda yokuşlarda genelde frenden ayağınızı çektiğinizde zaten araç bir ivme aldığı için ileri doğru hareketlenecektir. Ayağınızı frenden çekip gaza basmanız yeterli olacaktır. Otomatik vites tercih eden kişilerin yokuş kalkış desteği olan araçları tercih etmesi günlük kullanımda ve trafikte daha faydalı olacaktır. Yokuşta araba kaldırma ile ilgili bir kaç tüyo verecek olursak ;

Son dönemlerde “Hill Holder” olarak da adlandırılan yokuş kalkış desteği olan araçlarda yarım debriyaj yapmaya gerek kalmadan aracı yokuşlarda bile rahatça kaldırabilmek mümkün. Çünkü bu mod devredeyken araba yokuşta geri kaymayacaktır ve debriyaja çok fazla yük binmeden arabayı kaldırmak mümkün olacaktır. Fakat bu özelliğin olmadığı arabalarda yokuşlarda güvenli kalkış için yarım debriyaj tekniği kullanılmaktadır.

Genelde yan vermek veya arabayı geri kaydırmamak gibi durumlarda debriyaja, baskı balataya yüklenilir. Yokuşlarda özellikle o aracın acemisi olanlar veya yeni başlayanlar için hayat kurtaran bir teknik olan yarım debriyaj tekniği genelde şu şekilde kullanılır ;

Öncelikle araç yokuşta durduğunda el freni çekilir ve debriyaja basılır, ayak debriyajdan yavaş yavaş çekilirken yavaş yavaşta gaz verilir araba hareketlenmeye başladığında yani arabada ufak bir titreme hissedildiğinde el freni indirilir ve gaza biraz daha basılır bu sırada debriyajdan ayak biraz daha çekilir. Böylece araba ileriye doğru atılacaktır. Daha sonra kontrol sizde olacaktır.

Diğer yöntem araç vitesteyken frene ve debriyaja basıp debriyajdan ayağınızı yavaşça çekmektir. Arabanın titrediğini hissettiğinizde hızlıca frenden çekip gaz vererek arabayı ileri doğru sürebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise yokuşa geldiğinizde birinci viteste yarım debriyaj ve gazla arabanın yokuşa direnmesini sağlamaktır. Bu yöntemde fren kullanılmaz. Aracın geriye doğru aldığı ivme ve sizin ileriye doğru yaptığınız ivme sıfır noktasında buluşur ve araç sabit durur. Bu yöntem çok fazla önerilmez çünkü uzun süre kalırsa veya ağır bir araçsa debriyaj kokusu alırsınız muhtemelen debriyajı ufaktan sıyırmışsınızdır geçmiş olsun.  Eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK