Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Subaru Levorg

Subaru Levorg

1751
0
subaru-levorg

Subaru; boxer motorları ve dört tekerlekte çekiş sistemi ile olduğu kadar, station karoserli otomobilleri ile de bilinen bir marka. Avrupa tanıtımı 2015 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılan Levorg, Legacy Estate’in yerini doldurması amacıyla üretilmiş station gövdeli bir otomobil.

Günümüz modasına uygun olarak “sport tourer” olarak tanımlanan Levorg, kaput üstündeki geniş hava yarığı, arkaya doğru hafifçe alçalan tavan çizgisi ve şişkin arka çamurlukları ile göze güzel geliyor.

İç mekânsa Subaru‘nun şimdiye kadar ürettiği kalite hissi en yüksek iç mekânlardan bir tanesi ve alüminyum pedal seti, mavi dikişler ve deri kaplı spor koltuklarla zengin duruyor. Eşya gözleri ile kullanışlı hale getirilen ön konsolun işçiliği sağlam ve kullanımı pratik.

subaru-levorg-k

Dokunmatik multimedya ekranında navigasyon yok ancak kısa zaman içinde yapılacak güncelleme ile akıllı telefonlardaki navigasyonun bu ekran vasıtası ile kullanılabileceği ifade ediliyor.

5 tane USB girişi olması da yolcu başına birer USB anlamına geliyor ki, bu da az rastlanan bir özellik. Ön ve arka koltuklarda diz ve baş mesafesi sorunu yok.

Arka koltuk sırt eğimi ayarlanabilen otomobilin 522 litrelik bagaj hacmi station gövdeli bazı D segmenti modellerden geride olsa da yine de yeterince büyük.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Levorg, Subaru geleneği olarak temiz ön görüşe sahip ve oturma pozisyonu da başarılı. Araçta yer alan 1.6 litrelik, direkt benzin enjeksiyonlu, turbo beslemeli, 4 silindirli boxer motor 4800- 5600 d/d aralığında 170 HP maksimum güç üretiyor.

250 Nm’lik maksimum torksa 1800- 4000 d/d gibi geniş bir banda yayılmış. Boxer motorların kendine has hırıltısıyla çalışan motor gücünü Lineartronic CVT şanzımanla 4 tekerleğe birden aktarıyor. Sürekli değişken oranlı bu şanzımanı daha önceden belirlenmiş 6 ileri oran üzerinde manuel olarak kullanmak da mümkün.

Motor, çok ateşli olmasa da 1551 kg’lık otomobili istikrarlı şekilde hızlandırıyor ve fabrika verilerine göre otomobile 8.9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri sağlıyor. Direksiyon üzerindeki SI-Drive kumandası ile spor mod aktif hale getirildiğinde otomobilin gaz pedalı tepkileri hissedilir derecede iyileşiyor.

Önde McPherson, arkada çift salıncaklı süspansiyona sahip otomobil virajlarda güvenli. 2.8 turlu direksiyonun tepkileri de güzel ve otomobil rahatça yönlendirilebiliyor. Normal şartlarda gücün yüzde 60’ı ön tekerleklere, yüzde 40’ı arka tekerleklere aktarılırken, farklı zemin koşullarında bu güç aktarım oranı otomatik olarak değiştiriliyor.

Süspansiyon sistemi genel olarak konforlu. Mesela belediye kasislerinin üstesinden rahatlıkla geliyor ancak yüzeyi dalgalı yollarda darbeleri sönümlemekte D segmentindeki bazı modellerin gerisinde kalıyor.

Gelelim yakıt tüketimine… Test ölçümü yapmadığım bu otomobili yaklaşık 500 km kadar kullandım ve ortalama 10.0 lt/100 km civarında bir değer elde ettim. Otomobil her ne kadar dört çeker olsa da bu değer günümüz modern 1.6 litrelik araçları için biraz yüksek.

SONUÇ

Subaru Levorg 1.6, çok yönlü bir araç. Kullanışlı iç mekâna, dört çeker sistemine, CVT şanzımana ve geniş bir standart donanım listesi (hakiki deri kaplı spor koltuklar, çift bölgeli otomatik klima, 5 USB girişi, elektrikli açılır tavan, ısıtmalı ön koltuklar, kendiliğinden kararan dikiz aynası gibi) ile iyi bir fiyat/donanım ilişkisine sahip.

 

BİR CEVAP BIRAK