Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Önden Çekişli Araba mı? Arkadan İtişli Arabamı Daha İyi

Önden Çekişli Araba mı? Arkadan İtişli Arabamı Daha İyi

4001
0

Araç alırken en çok düşündüren konulardan biride, önden çekişli araç mı, arkadan itişli araç mı?  olup olmamasıdır. Kullanım amacına göre değişiklik gösteren bu özelliklerin avantajları ve dezavantajları mevcut. Aklınızdaki soruları gidermek için, aşağıda arkadan itişli ve önden çekişli araçların, avantajlarını ve dezavantajlarını sıraladık.

Arkadan İtişli Arabaların Avantajları

 1. Kuru koşullarda daha iyi taşıma- ivme altındaki yük aktarımına bağlı olarak, aşağı kuvvetin arttığı arka tekerleklere hızlanma kuvveti uygulanır ve böylece arka lastikler ön lastiklerden aynı anda hızlanıp eğilebilirler.
 2. Düşük çekiş koşullarında (örneğin: buz veya çakıl) daha öngörülebilir direksiyon, direksiyon simidi sürüşü sürdürebilir ve tahrik tekerlekleri kayarken bile aracın hareketini etkileyebilir.
 3. Daha az masraflı ve daha kolay bakım. Arka tekerlekten çekiş mekanik olarak daha basittir ve önden çekişli olduğu kadar çok sayıda parçayı parça olarak ambalajlamayı gerektirmez, bu nedenle parçaların değiştirilmesi için daha az sökme veya özel araçlar gerektirir.
 4. Ağırlık dağılımı: Ön ve arka tekerlekler arasındaki ağırlık dağılımı, bir otomobilin taşınması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve arkadan itişli arabaların, önden çekişli arabadan 50/50 ağırlık dağılımı elde etmek çok daha kolaydır, motorun daha fazla kısmı ön ve arka tekerlekler arasında bulunabileceğinden, şanzıman çok geriye çekilir.
 5. Çekme: Arkadan itiş, yükü çeken tekerlekleri, bir römorkun eklemlendiği noktaya yakınlaştırır ve özellikle büyük yükler için direksiyona yardımcı olur.
 6. Drift: araç kontrollü bir şekilde sürüklenir. Burada arka tekerlekler dönerken asfalttan kopar ve aracın arka ucunun sağa sola hareket etmesini sağlar. Drift için idealdir. Bu tabii ki kaygan yüzeylerde yapmak daha kolaydır. Kuru asfaltta sürüklenmeyle, lastiklere ve mekanik parçalara ciddi hasar ve aşınma meydana gelebilir. Önden çekişli ve dört teker çekişli     araba da sürüklenebilir, ancak sadece çok daha zor olur.

Arkadan İtişli Arabaların Dezavantajları

 1. Arka tekerlekten çekişin taşıma özellikleri bazı sürücüler için daha rahat olabilirken, arkadan itişli araç sürücüsü olan diğerleri için daha az konforludur. Arka tekerlekten çekişin benzersiz sürüş dinamikleri, tipik olarak elektronik denge kontrolü ve çekiş kontrolü sunan araçlarda kullanıldığında bir sorun yaratmaz.
 2. Azalan iç mekan. Arkadan itişli araçlar tarafından kullanılan alanın yolcular veya yük için kullanılamadığı bir pikap kamyonu gibi bir araçta sorun değildir . Ancak bir binek otomobilinde, arkadan itişli araçları: Ön alanda daha az alan, arka yolcular için daha az bacak alanı ve bazen daha az bagaj alanı vardır.
 3. Artan ağırlık: Arka motordaki ön aksın tahrik aksına bağlanan tahrik mili ağırlık kazandırır. İletim tünelini oluşturmak için fazladan sac vardır.
 4. Daha yüksek satın alma fiyatı: Malzemelerin ek maliyeti nedeniyle, arkadan itişli araç, önden çekişli araçtan genellikle biraz daha pahalıdır
 5. Düşük tutuşlu yüzeylerde (ıslak yol, buz, kar, çakıl vb.) araç zorla taşınırken, çekilir yerine itilir. Modern arka çekişli otomobillerde bu dezavantaj elektronik denge kontrolü ve çekiş kontrolüyle dengelenir.

Önden Çekişli Arabaların Avantajları

 1. İç mekan: Motor aktarma organının aracın motor bölmesinde bulunan tek bir ünitesi olması nedeniyle, bir tahrik mili tüneli veya arka diferansiyel için iç mekan ayırmaya gerek yoktur, yolcular ve yük için mevcut hacmi artırır.
 2. Maliyet: Genel olarak daha az bileşen olduğundan arkadan itişli araçlara göre daha ucuzdur.
 3. Ağırlık: Daha az bileşen, daha düşük ağırlık demektir.
 4. Yakıt ekonomisi: Daha düşük ağırlık, daha iyi benzin kilometre anlamına gelir.
 5. Geliştirilmiş aktarma organı verimliliği: motor ve şanzıman arasındaki doğrudan bağlantı, benzer bir motor ve şanzımana sahip arkadan itişli bir otomobil ile karşılaştırıldığında aktarma organının kütle ve mekanik ataletini azaltıyor ve daha fazla yakıt ekonomisi sunuyor.
 6. Montaj verimliliği: Powertrain, daha verimli bir üretim yapılmasını sağlayan bir birim olarak sıklıkla monte edilebilir.
 7. Öngörülebilir sürüş özellikleri: Önden çekişli araçlar, ön ağırlığı ön yargılı olarak, ortalama sürücülerin terminal aşırı geriliminden daha kolay düzelttiği ve sürtünme veya eğirme ile sonuçlanma eğiliminin daha düşük olduğuna inanılan sınırda kayma eğilimi gösterir .
 8. Rüzgar sarsıntısının düzeyi iyidir.
 9. Bir tekerleğin kayması durumunda direksiyon simidini sürücüye bildiren dokunmatik geri bildirim.
 10. Önden çekiş, sol ayağı frenlemenin bir sürüş tekniği olarak kullanılmasını sağlar.

Önden Çekişli Arabaların Dezavantajları

 1. Ön tekerlekten çekişli otomobillerde ön aks, tipik olarak aracın ağırlığının yaklaşık 2 / 3’ünü destekler (“ideal” 50/50 ağırlık dağılımından çok uzakta). Bu ön çekişli otomobillerin eğiliminin bir faktör olduğunu gösterir.
 2. Tork yönlendirmesi, daha yüksek torklu motorlara sahip ön tekerlekten çekişli otomobillerde ve enine yerleşim düzeni üzerinde sorun olabilir. Bu, bazı ön çekişli arabaların sert ivmelenme altında sola veya sağa doğru çekme eğilimine verilen addır. Bu, tekerleğin yönlendirileceği nokta ile temas yaması merkezin arasındaki kaymanın bir sonucudur. İdeal bir durumda, sol ve sağ tekerlekler birbirlerini iptal ederek eşit ve zıt anlar üretirler, ancak gerçekte bunun olması daha az olasıdır. Tork mili, genellikle eşit olmayan ön tahrik millerinin uzunlukları boyunca farklı eğilme oranları hatalı olarak atfedilir. Bununla birlikte, tork yönlendirmesinden kaçınmak için merkez noktada direksiyon geometrisi tasarıma dahil edilebilir.
 3. Ağırlık değişiminin olmaması, ön tekerlekten çekişli bir aracın hızlanmasını sınırlar. Arkadan itişli arabada ağırlık, hızlanma esnasında sürüş tekerleklerine daha fazla çekiş vererek geriye kayar. Neredeyse tüm yarış arabalarının arka tekerlekten çekiş yapmasının esas nedeni budur.
 4. Bazı çekme durumlarda önden çekişli arabaları, çekiş tekerleğinde daha az ağırlık olacaklarından çekiş dezavantajı olabilir. Bu nedenle, aracın güvenli bir şekilde çekilmesi için derecelendirilen ağırlık, aynı boyut ve güce sahip bir arka tekerlekten çekiş veya dört tekerlekli bir taşıtınkinden daha düşük olma ihtimalidir.
 5. Geometri ve ambalaj kısıtlamaları nedeniyle, arakadan itişli arabalara göre çok daha erken yıpranma eğilimi vardır.
 6. Düşük çekiş koşullarında (örneğin: buz veya çakıl) ön (Tahrik) Jantlar ilk önce direksiyonu etkisiz hale getirerek çekmeyi kaybederler.

BİR CEVAP BIRAK