Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Mini John Cooper Works

Mini John Cooper Works

1533
0
mini-cooper-4x4

Mini, sportif sürüş karakteri ile bilinen bir marka ve bu markanın sportiflikteki zirvesindeyse John Cooper Works ibareli versiyonlar bulunuyor. Üçüncü nesil Mini gamına 2015 yılı içinde eklenen yeni John Cooper Works’ün en büyük sürprizi 2.0 litrelik turbo motordu. Bu motor ülkemizdeki Mini hayranlarını hem sevindirdi, hem de üzdü.

mini-cooper-4x4

Sevindirici yanı; bu motorun marka tarihinin en güçlü seri üretim motoru olması, üzen yanı ise bu motorun silindir hacmi nedeniyle yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmesi ve bu durumun otomobilin satın alınabilirliğini azaltması.

TASARIM VE İÇ MEKÂN

John Cooper Works, barındırdığı gücü dışa vuran bir model ve hızlı hatchback kullanıcılarının isteyeceği türden görsel detayları barındırıyor. Bunlara örnek olarak petek formlu radyatör ızgarasındaki John Cooper Works logosunu ve özel ön tamponu gösterebiliriz.

Bu arada kaput üstündeki hava yarığı bir dekordan ibaret… Aynı şekilde ve ön tamponun sağ uç tarafındaki hava girişi görünümü sadece dekor, ancak tamponun sağ uç tarafındaki hava girişi fonksiyonel.

Otomobilin büyük arka spoyleri ve sportif arka tamponu da dikkat çekici. Otomobilin iç mekânında kalite hissi yüksek ve gerek direksiyon simidi, gerekse spor ön koltuklar bu modele has. Aracın iç mekân özellikleri zaten diğer Mini’lerle benzer olduğundan uzun uzadıya anlatmaya gerek yok.

Bu otomobili alanlar arka koltuklardaki yaşam alanının biraz kısıtlı ve bagajın da biraz ufak olduğunu zaten bilerek alıyorlar ve bu tipte spor bir otomobil için önemsiz detaylar. Fakat bu araçtaki asıl eksiklik direksiyon simidinde derinlik ayarı olmaması. Sonuçta bu güzel otomobilin farklı insanların vücut yapısına uygun bir sürüş pozisyonu sağlaması önemli.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Mini John Cooper Works ‘te yer alan 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilmiş 2.0 litrelik, turbo beslemeli, benzinli motor 231 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor ve fabrika verilerine göre otomobile 6.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma ve 246 km/s maksimum hız değeri sağlıyor. Bunlar 1.6 lt 211 HP’lik eski nesle göre sırasıyla 0.6 saniye ve 10 km/s daha iyi.

Rakamları bir kenara bırakalım ve sürüşe bakalım. Bu otomobilin hırçın bir sürüşü var ve gücünün ciddiyetini sonuna kadar hissettiriyor. Vites kolu çerçevesindeki çevirmeli kumandadan spor sürüş moduna geçildiğinde sürüş daha da canlanıyor ve egzozdan çıkan sesler de sportif kullanımı teşvik ediyor.

Normal ve ekonomik sürüşe yönelik iki mod daha bulunuyor ama John Cooper Works’ün tadı spor modda daha bir başka. Bu otomobilde launch control-kalkış kontrol sistemi de unutulmamış.

231 HP’lik bu otomobil Brembo fren tertibatıyla hızlanmada olduğu kadar frenlemede de iddialı. Test aracımızın opsiyon listesinde cam tavan, ısıtmalı ön koltuklar, Harman Kardon ses sistemi, gelişmiş LED farlar, Chrome Line iç paket gibi opsiyonlar vardı. Ancak bunlar dışında bir tane daha opsiyon var ki, o da aracın sürüşü üzerinde etkili olan “Dinamik Süspansiyon Kontrolü”. Bu sayede aracın amortisörlerinin sertliği sürüş seçimine göre ayarlanıyor.

Yormayan bir sertlik sunan bu süspansiyon sistemi, virajlarda da güzel sonuç veriyor. Direksiyon tepkileri bir Mini’den bekleneceği gibi direkt. Vites değişimleri dilenirse direksiyon simidinin arkasındaki kulakçıklardan veya vites kolundan yapılabiliyor ve spor modda tam manuel kullanım imkanı tanımasıyla da inisiyatifi sürücüye bırakabiliyor.

SONUÇ

Mini John Cooper Works güzel ve kullanması zevki bir otomobil. Ancak yüzde 80’lik ÖTV dilimine giren bedbaht motor silindir hacmi nedeniyle, fiyat (test aracı 70.628 Euro-yaklaşık 228.000 TL) hatırı sayılır derecede yükseliyor ve bu fiyata daha hızlı, daha güçlü ve hatta bir üst segment sportif hatchback’ler olması, Mini John Cooper Works ’ü tam anlamıyla “meraklısına” yönelik bir otomobil haline getiriyor.

BİR CEVAP BIRAK