Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Mercedes-Benz A200 AMG

Mercedes-Benz A200 AMG

1874
0
mercedes-benz-a-200-amg

Makyajlı Mercedes-Benz A 200 AMG, opsiyonel olarak alınan Motorsports Edition donanımlarıyla çok daha renkli gözüküyor.

mercedes-benz-a-200-amg

Mercedes-Benz A Serisi, 2012 yılında tanıtılan 3. nesliyle MPV gövde tipini bırakıp, gençlere daha fazla hitap eden hatchback karosere geçti. 3. nesil A Serisi 2016 yılında hafif bir makyaj gördü ve daha renkli opsiyonlara kavuştu. İşte bu sayfada gözüken Motorsports Edition donanımlarına sahip A 200 AMG de bunlardan bir tanesi.

NELER DEĞİŞTİ

Makyajla birlikte daha keskin hatlara sahip ön tampona kavuşan A Serisi’nin farları da değiştirilmiş. Arka tarafta ise tampona entegre edilen sportif görünümlü egzoz çıkışları ve yeni stop lambaları ilk bakışta göze çarpan değişiklikler. 8880 TL ek ödeme ile alınan Motorsports Edition donanımları Mercedes AMG Petronas Formula 1 Takımı’na gönderme yapan petrol yeşili detaylara sahip ve otomobile kesinlikle fark katıyor.

İÇ MEKAN

Mercedes-Benz A Serisi’nin iç mekânındaki kalite hissi önceden olduğu gibi yüksek ve Motorsports Edition’ın kendine has farkları kabinde de devam ediyor. Mercedes-Benz A 200 AMG‘deki deri kaplı konsolun dikişleri, havalandırma ızgarası çerçeveleri ve koltuklardaki petrol yeşili iç mekâna hareket katmış. Makyajla birlikte gösterge tablosu, direksiyon simidi, orta konsoldaki bazı kumandalar değişmiş, renkli ve daha büyük bir multimedya ekranı uygulanmış. Otomobilin iç mekânı ile ilgili genel söyleyeceklerim ise önceki A Serisi yazılandakilerle aynı… Arka koltuklara inip-binerken tavan çizgisinden dolayı başı biraz eğmek gerekiyor ancak diz ve baş mesafesi sorunu yok. 341 lt’lik bagajsa bu sınıf için biraz ufak.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Otomobilde yer alan 1.6 lt’lik turbo motor; hızlı çalışan 7 ileri oranlı çift kavramalı şanzımanla kombine edilmiş ve 5300 d/d’de 156 HP güç, 1250-4000 d/d aralığında 250 Nm tork üretiyor. Motorun maksimum torkunu 1250 d/d gibi düşük devirden itibaren üretmesi ve bunu geniş bir devir bandında koruması otomobile alt devirlerden itibaren etkili çekiş gücü sağlıyor. 1395 kg’lık otomobil fabrika verilerine göre 7.8 saniyelik 0-100 km/s değerine sahip, ben ise GPS teknolojili profesyonel test cihazı ile yaptığım ölçümlerde 8.15 saniyelik bir değer elde ettim.

En önemli rakibi BMW 120i fabrika verilerine göre bu disiplinde 0.6 saniye daha hızlı ancak bu durum Mercedes müşterilerinin kafasına takacakları bir durum değil. Kaldı ki A 200 AMG de fabrika verilerine göre 5.4 lt/100 km olan ortalama yakıt tüketimi ile 0.3 lt/100 km daha avantajlı. Test aracı alçaltılmış konfor süspansiyona sahipti. Bu süspansiyon standart süspansiyonla aynı yumuşaklıkta ancak ön taraftan 15 mm, arkadan ise 10 mm daha düşük. Bu sayede ağırlık merkezi alçaltılarak yol tutuşa katkı sağlanmış oluyor ayrıca konfor yönünden de beklentileri karşılıyor.

Daha fazla sportiflik isteyenler için daha sert amortisörlere sahip spor süspansiyon seçeneği de sipariş edilebiliyor. Yol tutuşu iyi olan otomobil virajlarda güven veriyor. Otoyolda da stabil olan A 200 AMG’de yol sesi iyi yalıtılmış ancak B sütunu çevresinde fazla rahatsız edici olmasa da rüzgar sesi kendisini belli ediyor. A 200 AMG’nin en büyük yeniliklerinden bir tanesi Dynamic Select tuşu. Orta konsoldaki bu tuşa basarak otomobilin sürüş karakterini konfor, spor, kişisel ve ekonomik olarak ayarlamak mümkün.

Spor modda direksiyon, şanzıman ve gaz pedalı tepkilerinin hızlandığı hissediliyor. Ekonomi seçeneğinde ise gaz pedalı tepkisi biraz daha ağırlaşıyor ve klimanın motora bindirdiği yük azalıyor. Ayrıca sailing (yelken) modu sayesinde 60-160 km/s hızlar arasında motorla aktarma organları arasındaki bağ kesiliyor ve otomobil kinetik enerjisi ile özellikle hafif eğimli yollarda akarcasına ilerliyor.

SONUÇ

Motorsports Edition detaylarına sahip Mercedes-Benz A 200 AMG güzel detaylara, kaliteli iç mekâna ve başarılı sürüş özelliklerine sahip. Ancak aracın 145.918 TL’lik fiyatı biraz yüksek.

BİR CEVAP BIRAK