Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Jaguar XF 2.0 Dizel

Jaguar XF 2.0 Dizel

1703
0
jaguar-xf

Lüksün ve prestijin gerçek anlamda başladığı segment kuşkusuz ki E segmenti olarak da bilinen üst orta sınıf otomobiller. 3 Alman premium markanın hakimiyetinde olan bu segmentte farklı olmak kolay değil. İşte Jaguar XF 2.0d bu sınıfta fark arayanlara uygun bir otomobil.

jaguar-xf

Jaguar XF Borusan Otomotiv tarafından ithal ediliyor ve 2.0 dizel 180 HP, 3.0 dizel 300 HP ve 3.0 süperşarj, benzinli 380 HP olmak üzere 3 farklı motor seçeneğine sahip. XF ailesinin en çok satılacak motor tipi olan 2.0d’de Pure, Pure Plus, Prestige Plus, R-Sport Plus ve Portfolio Plus olmak üzere 5 donanım seviyesi mevcut.

Otomobilin giriş seviyesi fiyatı 78.645 Euro’dan, R-Sport Plus’ın fiyatı ise 102.746 Euro’dan başlıyor. Panoramik cam tavan, kör nokta uyarı sistemi, navigasyon gibi opsiyonları barındıran test aracının fiyatı ise 117.567 Euro idi.

TASARIM VE İÇ MEKÂN

0.26 Cd’lik rüzgar direnç katsayısına sahip XF, alçak siluete sahip ve özellikle uzun burnu ile dikkat çekiyor. Motor kaputu, ön-arka çamurlukları, tavanı ve bagaj kapağı alüminyum alaşımdan üretilen otomobilin uzunluğu 4954 mm, genişliği 1880 mm, yüksekliğiyse 1457 mm. 2960 mm’lik dingil mesafesi eski nesil XF’ten 51 mm daha uzunken, güncel BMW 5 Serisi’nden 8 mm daha kısa. Otomobil basık görüntüsüne rağmen bir önceki nesle göre 24 mm daha fazla diz mesafesi ve 27 mm daha fazla baş mesafesi sunuyor ve gerçekten de arka koltuklarda diz-baş mesafesi sorunu yok.

Alçak ve sportif oturma pozisyona sahip otomobilin sürücü mahalli biraz basık hissi vermesi nedeniyle bazı kişilerin hoşuna gitmeyebilir. Deri kaplı ön konsolda kullanılan ahşap kaliteli gözükürken, aynı şeyi metalik görünümlü plastik kaplamalar için söylemek mümkün değil. Konsolun sağ kısmındaki metalik kaplama ile altındaki panelin birleşim yerinin muntazam olmaması ve bu bölgede hafif bir aralık olması, premium bir markaya ve fiyatı 400.000 TL’ye yaklaşan bir otomobile yakışmıyor. Sade hatlara sahip ön konsolun kullanımı rahat ve dokunmatik ekran kolay anlaşılır. Eşya gözleri de yeterli.

JAGUAR XF’NİN SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Otomobilde yer alan 4000 d/d’de 180 HP güç ve 1750-2500 d/d aralığında 430 Nm tork üreten bu motor 8 ileri oranlı ZF üretimi otomatik şanzımanla kombine edilmiş ve gücü arka tekerleklere aktarıyor. İlk çalıştırma anında dizel gürültüsünü biraz hissettiren bu motor ısındıktan sonra sessizleşiyor. Motoru çalıştığı zaman çevirmeli vites topuzu da Jaguar Land Rover ailesinin birçok modelinde olduğu gibi gizlendiği yuvasından çıkıyor. Ayrıca sağ ve sol hava kanalları da gizlendikleri yerden çıkarak “hoş geldin” karşılaması yapıyor. Otomobille yola çıktığımda ilk fark ettiğim nokta spor süspansiyona rağmen otomobilin konforlu bir sürüş sağlaması oldu.

Ön-arka ağırlık dağılımı yüzde 50-50’ye yakın olan XF, önde çift salıncaklı, arkada integral bağlantılı çok kollu süspansiyon sistemine sahip ve her ne kadar kış lastikleri takılı olsa da, süspansiyon geometrisinin başarısını ve yol tutuşun üst seviyede olduğunu hissettirdi. Kısa turlu direksiyonun tepkileri de güzel. 245/40 R19 ebadında kış lastikleri takılı olan otomobil; 2-3 °C hava sıcaklığında, GPS teknolojili profesyonel test cihazı ile yaptığım ölçümlerde fabrika verilerinden geride kalsa da, kullanım sırasında yavaşlık hissi vermedi. Otomobilin sürüş karakteri vites konsolundaki kumanda sürüş karakterini “dinamik, normal, ekonomi veya kış” olarak seçebilmek mümkün. Dinamik modda, şanzıman spora alınırsa ve direksiyon arkası kulakçıklar kullanılırsa otomobil tam manuel oluyor ve üst devirlerde vites değişiminin kontrolünü sürücüye bırakarak sportif-manuel kullanımdan zevk alan sürücüleri memnun ediyor.

SONUÇ

Jaguar XF stabil bir sürüşe ve Alman rakipleri ile boy ölçüşebilecek konfora sahip. Bir takım işçilik sorunları göze çarpsa da Alman markalardan sıkılanlar için iyi bir seçim.

BİR CEVAP BIRAK