Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Elektrikli Otomobil Üretiminde BMW “Bende Varım!” dedi.

Elektrikli Otomobil Üretiminde BMW “Bende Varım!” dedi.

918
0

Elektrikli otomobil üretiminde bende varım diye BMW, çıkarttığı I Vision konspetiyle, rakiplerine göz dağı vermeyi başardı.

BMW  , Frankfurt motor fuarında yeni, elektrikle çalışan dört kapılı bir konsept ortaya çıkardı ve  üretimini “i” marka serisinde üçüncü model olarak göreceğini doğruladı. “i” Vision Dynamics olarak adlandırılan yeni salonun 4 saniyeden daha az 0-62 mph bir hıza, 120 mph’in üstünde bir devir ve 372 milin sıfır emisyon aralığına sahip olduğu iddia ediliyor.

2021’deki satış salonlarına ulaşması nedeniyle, “i” Vision Dynamics‘nin üretim versiyonu i5 adını alacak ve küçük elektrikle çalışan i3  ve benzinli elektrikli hibrid  i8 arasındaki i marka diziliminde bir boşluğu dolduracak şekilde ayarlandı.

BMW Başkanı Harald Krüger, ” BMW i Vision Dynamics ile i3 ve i8 arasındaki gelecekteki elektriksel hareketliliği nasıl tasarladığımızı sergiliyoruz: dinamik ve aşamalı bir dört kapılı  gran coupé ” dedi.  Çeşitli tasarım ipuçları, Alman otomobil üreticisinin 100. yıldönüm kutlamalarının bir parçası olarak, cesur bir börek ızgarası ve belirgin hokey sopa şeklindeki ön far grafikleri ve cephede ağır şekilli kaput dahil 2016’da açıklanan erken Vision Next konseptinden ödünç alındı.

Cam sathında ağır açılı bir ön cam bulunur ve geriye doğru uzanır. “i” Vision’a, akıcı bir imza görünümü ile ağır heykel kuyruk lambaları, yer imlerine eklenmiş BMW salon modellerine özgü kısa bir önyükleme destesi verilir. Büyük tekerlek kuyuları 22 inç jantlar taşıyor.

Uzunluğu 4800mm, genişliği 1933mm ve yüksekliği 1387mm olan i Vision Dinamikleri bugünün altıncı nesil 3 serisinden 167 mm daha uzun, 122 mm daha geniş ve 42 mm daha düşük. Uzun dingil mesafesi aynı zamanda iç mekanı en üst düzeye çıkarmaya yönelik kısa çıkıntılar sağlar.

BMW tasarım patronu Adrian van Hooydonk, “i3 ve i8 modelleri ile bir şehir otomobili ve spor arabası tasarladık” diyor. “Şimdi BMW i’nin ürün yelpazesinin ve tasarım dilinin diğer kavramlara nasıl daha da geliştirilebileceğini gösteriyoruz” dedi.

Yeni araba doğada çok kavramsal olmasına rağmen BMW, i Vision Dynamics’in üretim versiyonundaki erken mühendislik çalışmalarına zaten başladığını söylüyor.

BMW‘nin yeni elektrikli salonunda, bugünün 3 Serisi salonununkine benzeyen, düşük ve sportif bir siluet bulunuyor. Çeşitli tasarım ipuçları, 2016’da Alman otomobil üreticisinin 100. yıldönüm kutlamalarının bir parçası olarak ortaya koyulan erken Vision Next 100 konseptinden ödünç aldı; cesur bir böbrek ızgarası, ayırıcı hokey çubuk şeklinde far grafikleri ve ağır şekillendirilmiş bir kaput.

Yeni i modelinin teknik yönleri üzerine yorum yapan BMW Ar-Ge patronu Klaus Fröhlich, “2021 yılında piyasaya çıkarmayı planladığımız “i” modeli, beşinci nesil akülü elektrik sistemimizi bir araya getiriyor – bir sonraki aşamaya geçecek bir adım. ” dedi.

BMW’nin yeni nesil elektrik güç sistemi, yeni jenerasyon pil hücrelerinin ve elektrik motorlarının etrafında tasarlandı ve Fröhlich’in mevcut i3’ün üzerinde “enerji yoğunluğunda ve genel aralığında büyük bir sıçrama” olarak tanımladığı özellikleri sağladı.

Autocar, yeni i marka modelini gelişmiş yeni özerk sürüş teknolojisi ile sunmak için BMW’nin planlarını doğrulayabilir. BMW yetkilileri; “2025 yılına kadar, 25 adet elektrikli araç üreteceğiz – 12’si tamamen elektrikli olacak.” dedi.  Kalkınma patronu Fröhlich, otomobil üreticilerinin kamuoyunun düşük olduğu bir dönemde elektrik enerjisine geçişinin gerçekleştiğini söyledi. Volkswagen dizelgate skandalına apaçık başın vurmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bazılarının eylemleri endüstrimizin güvenilirliğini ve güvenilirliğini ciddi şekilde tehlikeye attı.Bunun bir sonucu olarak mevzuat için sıkı – ve bazen mantıksız yaklaşımlar karşımıza. yakıt tüketimi, emisyon ve emniyet konusundaki düzenlemeler her zamankinden daha hızlı değişiyor “dedi. BMW, bir pil araştırma ve geliştirme tesisine 200 milyon Euro (£ 181m) yatırım yapıyor, böylece pillerinin üretimini ve kaynağını kendi bünyesinde kontrol edebiliyor.

Frankfurt Motor Show’da sergilenen diğer elektrikli araç olan Mercedes EQA Concept yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK