Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Citroen DS 3 1.2 Puretech 110 HP EAT6

Citroen DS 3 1.2 Puretech 110 HP EAT6

1792
0
makyajli-citroen-ds3-yollarda

İlk defa 2010 yılında Citroen amblemi altında tanıtılan DS3, 2014 yılında DS gamının ayrı bir marka olarak konumlandırılmasıyla üzerindeki Citroen amblemlerini çıkardı ve yola DS 3 olarak (markayı ifade eden harfler ve model gamını ifade eden rakam ayrı) devam etti. 

makyajli-citroen-ds3-yollarda

Citroen’in premium markası olarak düşünebileceğimiz DS markası, her ne kadar ayrı bir marka olarak açıklansa da ülkemizde aracın ruhsatında Citroen yazıyor ve DS gamı fiyat listesi de Citroen web sitesinde yer alıyor.

CITROEN DS3 GENEL TASARIMI

DS ailesinin küçük üyesi olan Citroen DS 3; Audi A1, MINI 3 kapı gibi rakiplere sahip. 2015 Aralık ayının ikinci yarısında kullandığımız otomobilin 2016 yılı Ocak ayında makyajlı versiyonu da açıklandı. 2016’ya kadar 390.000 adetten fazla satılan Citroen DS 3, göze güzel gelen tasarıma ve detaylara sahip.

Özellikle farların iç kısmının avize taşı formunda olması, krom detayları ve ekstra ücretle gelen çift renkli gövde otomobili daha da dikkat çeken bir görünüme sokuyor. Zaten bilinen bir otomobil olduğundan iç mekânı fazlaca anlatmaya gerek yok.

makyajli-citroen-ds3-yollarda-2

Ön koltukları rahat, arkada oturanlar içinse baş mesafesi biraz kısıtlı. Otomobilin şık iç mekânındaki en büyük yenilik, opsiyonel olarak alınan dokunmatik multimedya ekranı.

Parfümlü havalandırma gibi hoş bir gelenekle birlikte, bardaklık olmaması gibi olumsuz bir gelenek de halen devam ediyor. Ayrıca “premium” olma hevesindeki bir otomobilde yolcu tarafındaki camda tek dokunuşla açılma kapanma özelliği olmaması üzücü.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

Otomobilde yer alan 1.2 litrelik, 3 silindirli, turbo beslemeli, benzinli motor; ürün gamına 2015 yılında eklendi ve eski 1.6 litrelik atmosferik benzinli motorun yerini aldı. 5500 d/d’de 110 HP güç ve 1500 d/d’de 205 Nm tork üreten bu motor eski 1.6 litrelik motora göre daha canlı ve daha düşük yakıt tüketimine sahip ve 3 silindirlilerin kendine has, sportif, boğuk sesi bu otomobilde de var. 6 ileri oranlı otomatik şanzıman eski 4 ileri oranlı otomatik şanzımandan yüzde 40 daha hızlı.

Spor ve kış modlarına sahip sarsıntısız çalışan bu şanzıman, vites konundan manuel olarak da kullanılabiliyor fakat devir sayacı kırmızı bölgeye yaklaştığında vitesleri yine kendi değiştiriyor.

Özel olma iddiasındaki bu otomobilde maalesef direksiyon arkasında da vites değişim kulakçıkları yok. Otomobilin kabin gürültüsü küçük sınıf ortalamalarında, yani PSA Peugeot Citroen’in özel markası olmasına rağmen ekstra bir yalıtım hissedilmiyor.

DS 3, Citroen C3 platformunda üretiliyor. Önde McPherson, arkada torsiyonlu süspansiyona sahip DS 3, Citroen C3’e göre biraz daha sert his veriyor. Bu sertlik aracın yol tutuşuna olumlu etki yaparken, bazı kısa sert darbeleri sönümlemekte zorlanıyor ve konforu kısıtlıyor.

GPS teknolojili profesyonel test cihazı ile yaptığım ölçümlerde fabrika verisinden biraz daha iyi zamanlara imza atan otomobilin frenleri de güvenli.

Yakıt tüketimi dikkatli kullanımda 4-4.5 lt/100 km seviyelerine çekilebilen otomobilin 500 km’yi aşan test sürecindeki ortalama yakıt tüketimi 6.9 lt/100 km oldu.

SONUÇ

Citroen DS 3 ülkemizde 72.390 TL’den başlayan fiyatlarla tek motor-şanzıman ve tek donanım seviyesi ile satılıyor. MINI’ye rakip olması için üretilen bu otomobil ufak tefek eksiklerine rağmen küçük sınıfta farklı bir tarz arayanlara yönelik bir seçenek.

BİR CEVAP BIRAK