Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri Audi A4 1.4 TFSI 150 HP S Tronic Sport

Audi A4 1.4 TFSI 150 HP S Tronic Sport

1906
0
yeni-audi-a4-yollarda

Yeni Audi A4, temiz ve sade hatları olan bir otomobil. Bu sade hatlar ve gövde altının tamamen düz şekilde kapatılması gibi detaylar ile 0.23 Cd’lik bir rüzgar direnç katsayısı elde edilmiş ki, bu değer D segmenti sedanlar arasındaki en başarılı değer. Otomobilin iç mekânı bir Audi’den bekleneceği gibi; şık, yüksek kalite hissi veriyor ve birleşim yerleri muntazam.

yeni-audi-a4-yollarda

Orta konsolun üst kısmında MMI sisteminin tablet havasındaki, ince yapılı (13 mm) ekranı yer alıyor. Bunun altında yer alan havalandırma kanalları ise VW Passat’ta olduğu gibi bütünlük hissi verecek şekilde fonksiyonel olmayan ızgara ile sağ cam tarafındaki hava kanalı ile birleştirilmiş. Orta konsolun daha alt kısmındaysa Audi Drive Select sisteminin kumandası, stop-start sistemi, elektronik sürüş destek sistemi, park sensörü ve ekranı açma kapama butonları yer alıyor.

Otomobilin ön koltukları rahat ve yan destekleri ile sportif kullanıma uygun. Arka koltuklardaki diz ve baş mesafesi, D segmentinde daha fazlasını sunan otomobiller olmasına rağmen gayet iyi. Ancak bu kısımda koltuk arkası cepler ile kapı içindeki eşya gözlerinde kauçuk olması iyi olurmuş. 480 lt’lik bagaj ise diğer premium rakipleri seviyesinde.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ

7 ileri oranlı S tronic şanzımanla kombine edilmiş 1395 cc hacmindeki, 4 silindirli, direkt benzin enjeksiyonlu, turbo beslemeli motor 5000-6000 d/d aralığında 150 HP güç ve 1500- 3500 d/d aralığında 250 Nm tork üretiyor.

Fabrika verilerine göre 0-100 km/h hızlanmasını 8.5 saniyede tamamlayan yeni Audi A4 1.4 TFSI 150 HP S tronic’in maksimum hızıysa 210 km/s. 205/60 R16 ebadında lastiklerle fabrika verisi ortalama tüketim değeri 4.9 lt/100 km olarak açıklanırken, bu değer 245/40 R18 ebadındaki lastiklere sahip test aracımız için 5.5 lt/100 km olarak açıklanıyordu.

Şimdi katalog verilerini bir kenara bırakıp, gerçek hayata dönelim. Otomobil, sürücü koltuğuna oturduğum andan itibaren güzel bir his verdi. Sportif direksiyon ele çok iyi oturuyor ve Audi sanal kokpit adlı dijital gösterge tablosu çok şık. Alçak konsol ve ince A sütunu tasarımı sayesinde ferah bir ön görüş açısı sunan otomobil bu sayede özellikle dar virajlı yollarda rahat kullanımlı. Otomobilde spor süspansiyon vardı. Çok sert olmayan ancak sıkı olarak tanımlanabilecek bu süspansiyon sayesinde hızlı virajları rahat şekilde dönebiliyor.

Aracın sürüş karakterini de Audi Drive Select kumandası üzerinden değiştirmek mümkün. Ancak orta konsolun sol altında olan bu kumandanın yerleşimi ve kullanımı bana göre çok rahat değil. Dilenirse sürüş karakterini MMI üzerinden de değiştirmek mümkün ancak o da daha fazla zaman alan bir işlem. GPS teknolojili profesyonel test cihazı ile yaptığım ölçümlerde fabrika verilerine benzer değerler ortaya koyan A4 1.4 TFSI’ın frenleri de güvenli. Yakıt tüketimi ise 500 km’yi aşan test sürecinde 7.5- 8.0lt/100 km civarında gerçekleşti. Ekonomik sürüş kurallarına uygun gidildiğinde ise bu değeri kolaylıkla 5.0 lt/100 km seviyelerine çekebilmek mümkün.

SONUÇ

Yeni A4 1.4 TFSI, A4 gamındaki büyük bir eksikliği giderdi. Kaliteli iç mekana sahip, sessiz ve performans konusunda da bir eksikliği yok. Ancak fiyat, üst donanım seviyesinde hatırı sayılır derecede yükseliyor.

BİR CEVAP BIRAK