Ana sayfa İnceleme Aksesuar İncelemeleri Triger Zinciri Ne İşe Yarar ?

Triger Zinciri Ne İşe Yarar ?

4202
0

Bir aracın istisnasız her parçası çok önemlidir. Çoğunun ismini ve işlevini mutlaka biliyoruz. Eksik bilme ihtimalinize karşın bugün sizler için triger zincirini kaleme aldık. Triger zinciri motorda oldukça önemli görevi üstlenen kritik bir parçadır. Belirli aralıklar ile mutlaka değiştirilmesi gerekir. Biraz daha detaya girelim…

Triger Zinciri Ne İşe Yarar ?

Triger zincirinin belirli yıl ve kilometre aralıklarda yenilenmesi çok önemlidir. İhmal edilmesi ve kopması sonucunda motorda çok büyük ve masraflı hasarlara sebebiyet verebilir. Bir diğer deyişle triger kayışı genellikle Türkiye’de bu isim ile adlandırılsa da esas olarak “Timing Belt” yani zamanlama kayışı ve “Camshaft Belt” olarak adlandırılmaktadır. Triger adı ise ingilizce “Trigger” yani tetik kelimesinden gelmektedir. Ancak yaptığı işin karşılığı olarak en mantıklı ismin “zamanlama kayışı” olduğu aşikar.

Motor açısından hayati bir parça olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem sağlam hem de uzun ömürlü olması şarttır. Ayrıca zamanlama işlemi gerçekleştirdiği için de kayma yapmaması gerekir. Bu nedenle dışlı bir şekilde genellikle kauçuk ve çelik tel/kumaş kuşak malzemeden kompozit bir yapı şeklinde üretilir. Ayrıca kevlar, aramid ve karbon fiber gibi özel ve dayanıklı malzemelerin de kullanıldığı özel kayışlar mevcuttur. Marka ve modele bağlı olmak üzere genellikle 60.000km-100.000km aralığında değişen bu parçanın zincir tipinde olanları da mevcuttur ve genelde değişim gerektirmez. Fakat otomobil üreticilerinin büyük bir kısmı daha sessiz ve az sürtünme ile çalışan kauçuk triger kayışlarını tercih ederler.

Triger kayışı krank milinden aldığı hareketi egzantrik mili veya millerine ileterek supapların açılıp kapanmasına olanak sağlayan bir parçadır. Aynı zamanda otomobil modeline bağlı olarak motor soğutma sıvısını soğutma sistemi içerisinde döndüren devridaim pompasına da hareket verir. Bu sayede hem egzantrik mili hem de devridaim pompası ihtiyacı olan dönme hareketini elde etmiş olur. Fakat bu hareket aktarımı rastgele bir şekilde gerçekleşmez. Kayış sisteme takılmadan önce hem egzantrik dişlileri üzerinde hem de krank mili kayış dışlısı üzerinde bulunan çentikler belli bir hizaya getirilir. Bu hiza üretici tarafından belirlenmiştir. Bu hizanın sağlanması sayesinde supaplar doğru zamanda açılıp kapanır. Yanlış monte edilmesi durumunda ise supaplar yanlış zamanlarda açılıp kapanır. Dolayısı ile de motor hasar görebilir.

Triger kayışının kopması sonucu;

  • Yüksek bir takırdama olur ardından motor durur.
  • Supap zamanlaması bozulur.
  • Zamanlaması bozulan supaplar kapalı olması gerekirken açık kalır.
  • Açık supaplara pistonlar çarpar.
  • Pistonların çarpması sonucu supaplar eğilir.
  • Pistonlar da supapların çarpmasıyla hasar görür.
  • Silindir kapağı ve yanma odalarında kopan ve çarpan parçalardan dolayı zedelenmeler olur.
  • Zarar gören tüm parçaların değişmesi veya işlem görmesi gerekir.
  • Kısacası motorun revizyon işlemi  gerekir.

BİR CEVAP BIRAK