Ana sayfa İpuçları Acemi Sürücü Trafik Güvenliği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Trafik Güvenliği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

591
0

Trafik güvenliği hakkında herkes kulaktan dolma bilgiye sahiptir. Ve maalesef ki bu bilgilerin genellikle çoğu yanlıştır. Otomobil kullanıcısı arttıkça yanlış bilgilerde artmaya başladı. Doğru olduğuna emin olduğunuz bilgilerin bazıları yanlış olabilir. Gelin birlikte teyit edelim…

Trafik Güvenliği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 1. Yanlış : Ani frende önce frene sonra debriyaja basarsak fren mesafesini kısaltırız.
  Doğru : Ani fren esnasında frene ve debriyaja aynı anda basılırsa fren mesafesini kısaltır.
 2. Yanlış: Sis olduğunda siyah camlı gözlük takmak gerekir.
    Doğru : Görüş mesafesi yeterli olduğu sürece siste sarı camlı gözlükler kullanılmalı. Sis lambalarını ve kısa farları yakmak, yolların kayganlaştığını dikkate alıp takip mesafesini artırmak ve sollama yapmamak daha güvenli yol almaya yardımcı olur.
 3. Yanlış : Şehir içinde ve kısa mesafede emniyet kemeri takmak zorunlu ve gerekli değildir.
  Doğru :Ölümlü kazaların % 35′ i şehir içi ve kısa mesafelerde yapılan sürüşlerde meydana gelmektedir. 50 km hızla çarpışan araçtakiler yaklaşık 4 tonluk basınca maruz kalır. Bunu göz önünde bulundurarak kemer ciddiyetinin anlaşılması gerekir.
 4. Yanlış : Lastik havalarını düşük tutarsak yağmurda kayma riskini de azaltmış oluruz.
   Doğru : Hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Doğru olmayan lastik havası otomobilin yol tutuşunu da aynı şekilde bozar.
 5. Yanlış : Arka koltukta oturanların emniyet kemeri takmalarına gerek yoktur.
  Doğru : Çarpma anında araç içerisinde bulunanlar aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam ederler. Bunu önlemek yani araç içerisinde kazayı en az hasarla atlatabilmek adına arka koltukta oturanların da kemer takmaları son derece önem arz etmektedir.
 6.  Yanlış : En iyi koltuk pozisyonu sürücünün en rahat ettiği pozisyondur.
  Doğru : Sürücünün doğru koltuk pozisyonu öncelikle otomobile hakim olabileceği bir pozisyon olmalı. Koltuk mümkün olduğunca dik olmalı.

BİR CEVAP BIRAK