Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?

EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?

23882
0

Sürücüler yasalara aykırı, ihlallerde bulunduğu zaman trafik cezası yemektedirler. Bu cezalar direk sürücü belgenize yazılabilirken, bazı durumlarda ceza araç plakanızada gelebilir. Emniyet kemeri takmama, kırmızı ışıkta geçme, hız sınırını aşma gibi bazı trafik ihlalleri EDS sistemine takılabilir. Bu durumda ceza yemenize sebep olabilir. Bu durumlardan kaçınmak için trafik kurallarına, trafik işaret ve işaretçilerine uymakta yarar var. Genel Müdürlüklerden yapılan yazılı açıklamaya göre, “www.egm.gov.tr” “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” butonuna tıklayarak ülke genelinde araçların tescil plakasına, düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanaklarına ulaşilabilecek.

Bu bilgiler trafik birimlerince bilgisayar veri girişi yapıldığı zamandan itibaren bilgi amaçlı olarak kullanılabilecek. Bu sisteme erişimi T.C. kimlik numaranız ile sağlayabilirsiniz. Yazılan cezaları sistemden görüntülemek isteyen kişiler, araç plakasına düzenlenen cezalar için aracın plaka numarası ve tescil belge seri numarası; tüzel kişiller için vergi kimlik numarası; gerçek kişiler için ise T.C. kimlik numarası ile nüfus cüzdan seri ve sıra numarası bilgileri girilecek. İstenilen bilgilerin sisteme girilmesi halinde cezanın tanzim edildiği il ya da ilçe, cezanın yeri, tarihi, saati, ceza maddesi, tutanak seri ve sıra numarası ile cezanın tutarı bilgilerine ulaşılabilecek.

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?

Günümüzde gelişen teknoloji ve entegre sistemler sayesinde gelen trafik cezalarını 3 gün içerisinde e-devlet sisteminden görebilirsiniz. Adınıza kayıtlı olmayan bir aracın borcunu veya cezasını sorgulamak istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü internet adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Sürücüler trafik kurallarını ihlal ettikleri zaman trafik cezası yerler. Ceza bazen sürücü belgenize yazılabilirken, bazı durumlarda ise aracınızın plakasına yazılabilir. Aracınızın plakasına yazılmasının nedeni olarakta radar, mobese gibi sistemelerdir. Sürücülerin en çok merak ettiği konular ise; Radar, hız limitini aşma, kırmızı ışık ihlali, hatalı sollama, emniyet kemerini takmamak gibi trafik ihlallerini sıralayabiliriz. Sürücüler bu durumlarda, e-devlet sistemine girerek ceza yazılıp yazılmadığını kontrol edebilirler. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine girerekte kontrol sağlayabililer.

Trafik Cezası Kaç Günde Gelir, Kaç Gün İçinde Tebliğ Edilir?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından tespit edilen “trafik kural ihlaliniz” görevliler tarafından ihlalinizin gösterildiği resimli “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı” ve “Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu‘na”  dönüştürülerek posta ile gönderilir. Trafik cezası yediğiniz tarihten 10 ila 30 gün içerisinde sisteme kayıtlı olan adresinize gönderilmektedir. Evde kimse bulunmuyor ise ceza tebligat yolu ile tarafınıza gönderilmektedir. Gelen trafik cezanızı cezanın yendiği tarihten 15 gün içinde ödediğiniz takdirde indirim hakkından faydalanabilirsiniz. Hız limitini ihlal ettiğiniz zaman ve radara yakalandığınız zaman trafik cezası aracın kayıtlı olduğu adresinize gönderilmektedir. Bilgi teknolojileri her geçen gün hızla geliştiği için trafik cezaları 3 ila 7 gün içerisinde, E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerine işlenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK