Ana sayfa İnceleme Araç İncelemeleri 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

879
0

Gönül ister ki sıfır araç alalım kafamızda soru işareti olmasın fakat ikinci el bir araç almanın ekonomik ve avantajlı olması gerçeği var. Bu ekonomik ve avantajlı durum beraberinde bazı talihsizlikleri de getirebiliyor elbette. Bu talihsizliklere yakalanmamanız adına 2. el araç alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar var. Bu kuralları bilirseniz içiniz daha rahat olacaktır. 

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. İşe almak istediğiniz arabanın piyasasını araştırmak ile başlamalısınız.
 2. Genellikle pazarlık payı düşünülerek bir iki tık yüksek fiyat yazarlar, siz bunu göz önünde bulundurarak bütçenizi belirlemelisiniz.
 3. Sadece satın alma odaklı olmayın, bir gün satabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak 2. el fiyat araştırmasını da mutlaka yapmalısınız.
 4. Satın alacağın aracın kaza kaydını mutlaka sorgulatmalısınız.
 5. Aracın çalıntı olması durumu ile sık sık karşılaşıyoruz. Buna tedbir olarak, ruhsattaki şase numarası ile motor şase numarasını eşleştirin. Eğer aynıysa bir problem yoktur. Böylelikle aracı sizin çalmadığınıza dair yaşayacağınız sıkıntılı adli süreçten kurtulmuş olursunuz.
 6. Satın almayı düşündüğünüz 2. el aracı görmeye akşam ve yağışlı bir havada gitmeyin. Böyle bir teklif ile karşılaşırsanız mutlaka tedbirli olun. Durum her ne olursa olsun gündüz ve güneşli bir havada aracı görmelisiniz.
 7. Yanınızda mutlaka otomobilden iyi anlayan hatta otomobil ustası olsun.
 8. Araba kiralamadan veya ticari taksiden normal araca dönen araçlar günümüzde çok fazla. Bu sebeple aracın sicilini mutlaka sorgulatmalısınız.
 9. Süspansiyon sorunu ile karşılaşmamak için aracın dış görüntüsünü incelemelisiniz.
 10. Aracın içerisine binip gaz verdiğinizde çıkan sesi iyice dinleyin.
 11. Araç çalışır haldeyken 5 dakika pedala basmadan bekleyin ve sesi dinlemeye devam etmelisiniz.
 12. El frenini kontrol etmek adına araç 1. vitesteyken el frenini çekip kalkmaya çalışmalısınız.
 13. Pedalların aşınma oranı çok önemli. Gaz pedalı çok aşınmışsa uzun yol, fren pedalı çok aşınmışsa şehir içi yolculuk sıkça yapılmış demektir.
 14. Kaputu açıp, su ve yağ seviyesini kontrol etmelisiniz.
 15. Egzoz dumanı rengine dikkat etmelisiniz. Gri veya renksizse normaldir. Şayet siyah veya mavi ise bir sıkıntı var demektir.
 16. Aracın rot ayarlarını kontrol etmek için düz bir yola geçip, direksiyondan ellerinizi çekmelisiniz. Direksiyon kendiliğinden sağ sol yapıyorsa rot ayarlarında bir problem vardır.
 17. Aynı şekilde düz bir yolda hızlandığınızda direksiyon titriyorsa balans ayarları bozuk demektir.
 18. Aracı yavaş sürün ve sesi dinleyin. Tak tuk sesleri geliyorsa süspansiyonda bir sıkıntı var demektir.

BİR CEVAP BIRAK