Ana sayfa İnceleme Aksesuar İncelemeleri Run Flat Lastik Nedir ?

Run Flat Lastik Nedir ?

1118
0
Gelişen teknoloji ile paralel olarak otomobil alanı da hızla gelişmeye devam ediyor. Bu durum kısır bir döngüdür. Teknolojinin gelişmesi tabii ki işimize yarıyor fakat bazı sorunlar var ki teknoloji ilerlese dahi eski yöntemlerle çözülmesi gerekiyor. Aracın lastiklerinin patlaması ve bu sebeple yolda kalma, bu tarz sorunların başında geliyor. Birçok lastik üreten firma ilk etapta lastiklerin patlamasını önlemek amacıyla çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmalar yıllarca sürse de lastiklerin patlamasının önüne geçilemedi. Sonrasında da lastik üreticileri, patlama sorununu yok edemedikleri için patlasa da gidebilen lastik üretiminin üzerinde durmaya başladılar. Bu doğrultuda da günümüzde birçok farklı marka tarafından üretilen run flat lastik ortaya çıktı.
Otomobil sektöründe, RFL olarak kısaltılan bu lastikler, halk arasında patlak yol alabilen lastik olarak yerini aldı. Adından da anlayacağınız üzere artık lastiklerin patlaması konusunda endişe duyulmasına gerek yok. Run flat lastik ile kişiler yolculukları sırasında lastikleri patlasa dahi uzun süre yol almaya devam edebiliyorlar. Genellikle üretici markalara ve lastiklerin ebatlarına göre patladıktan sonra gidilebilecek yol miktarı değişse de 80 km ile 100 km arasında değişiklik gösteriyor. Bu sayede sürücüler, hareket halindeyken lastikleri patladığında bunu hissetmiyorlar. Bu sebeple araçlarında aracın lastiklerinde sorun olduğuna dair uyarı veren bir mekanizma yer alıyor. Bu sayede kişiler lastiklerinden herhangi birisi ya da tamamı patlasa dahi yaklaşık 100 km yol almaya devam edebiliyor.
Run flat lastik kullanıcılara birden çok avantaj sağlıyor. İlk olarak toplu olarak bir yere giderken aracınızın lastiği patladığında araçtaki herkesin araçtan inip, lastiğin değiştirilmesini beklemesine gerek kalmıyor. Bu işlem hem yolculuğu tamamen mahvediyor hem de lastiğin patladığı bölge güvensiz bir bölge ise trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor. Stepnede duran diğer lastik de uzun süre kullanılmadığından sorun yaratabiliyor. Genellikle bu stepne lastikleri takıldıktan belli bir süre sonra patlıyor ve kullanılamaz hale geliyor. Bu durumda kişiler tamamen yolda kalıyorlar ve yol yardım desteği almak zorunda oluyorlar. Diğer bir önemli husus aracın lastiğinin patladığı anda aracı savurmaması. Bu da aracın lastiğinin patlaması sebebiyle oluşan kazaların da önüne geçiyor. Özellikle uzun yollarda ön lastiklerin birisinde ortaya çıkan patlama sorununda can kayıpları dahi yaşanabiliyor. Ancak run flat lastik sahibi kişiler, aracın tekeri patlasa dahi 100 km yol alabildikleri için en yakın servise ya da ilk etapta evlerine kadar gidebiliyorlar. Böylece anlık olarak hiçbir sorun yaşanmamış oluyor.

BİR CEVAP BIRAK